Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Charlotta Garrigue Masaryková

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Charlotta Garrigue Masaryková, manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Původem Američanka pocházející z New Yorku se naučila perfektně česky. V Praze se zapojila do mnoha ženských spolků, bojovala za zrovnoprávnění žen. V tomto směru výrazně ovlivňovala rozhodnutí svého muže.

Charlotta Garrigue Masaryková byla historicky první „první dámou“. Tuto pozici si kvůli nemoci moc neužila. Na jejím zdravotním stavu se negativně projevily rodinné události během první světové války, kdy Masarykovým zemřel syn Herbert a Masaryk s dcerou Olgou odešli do emigrace. Charlotta sama čelila policejní šikaně a finanční nouzi. Po zvolení Masaryka do úřadu prezidenta střídavě pobývala v sanatoriu a na zámku v Lánech, který byl hlavě státu přidělen jako reprezentační sídlo. Přesto se několikrát ukázala na veřejnosti, například na sokolském sletu v roce 1920, kde ji přivítali nadšenými ovacemi. Zemřela v Lánech 13. května 1923 ve dvaasedmdesáti letech. Ještě předtím jí Tomáš Garrigue Masaryk vzdal hold: „Charlie, děkuji za vše, co jsi pro mě udělala! Vím a říkám ti to, že bych nemohl dosáhnout toho, čeho jsem dosáhl, že bych se byl nevyvíjel, jak jsem se vyvinul.“

© Radio Prague International

© Aksana Pratskevich

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: