Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Eliška Junková

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Eliška Junková, nejslavnější česká automobilová závodnice.

Zúčastnila se celkem čtyř nejprestižnějších závodů, konkrétně závodu do vrchu Klausenpass, dvakrát jela sicilskou Targu Florio a jednou závod na okruhu Nürburgring. Právě Targa Florio, jeden z nejobtížnějších závodů světa, je považovaná za vrchol kariéry Elišky Junkové. V roce 1928 s vozem Bugatti 35B skončila celkem pátá a první mezi soukromými, tedy netovárními jezdci, a to navzdory technickým problémům s vozem. Jde o jeden z nejlepších úspěchů v dějinách ženského závodění. Její sportovní kariéru předčasně ukončila tragická nehoda manžela Čeňka Junka. Od té doby už nezávodila. O motoristický sport se Eliška Junková nikdy nepřestala zajímat, snažila se podporovat československé jezdce a také motoristický sport v Československu obecně. Spoluorganizovala například dnes už legendární závod 1 000 mil československých a zasadila se i o vznik Masarykova okruhu v Brně.

© Radio Prague International

© Eva Bartošová

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 

© Eva Bartošová


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: