Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Grete Tugendhat

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Grete Tugendhat.

Byla to velmi vzdělaná a osvícená žena a také velká milovnice umění. Podle návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe nechala vystavět slavnou funkcionalistickou vilu Tugendhat, zapsanou od roku 2001 na seznamu světového dědictví UNESCO. Těsně před příchodem nacistů s manželem Fritzem a dětmi vycestovali do emigrace. Přes Švýcarsko se postupně dostali až do Venezuely. Při své návštěvě v Brně koncem 60. let Greta Tugendhat vyslovila životní přání, aby se vila vrátila do původního stavu, otevřela veřejnosti a sloužila jako učebnice moderní architektury. Po dlouhé době se přání Grety Tugendhat naplnilo.

© Radio Prague International

© Petra Šestáková

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: