Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Marie Schmolková

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Marie Schmolková (1893–1940), která poházela z pražské židovské asimilované rodiny a zachránila tisíce Židů i dalších uprchlíků. Také díky jejím neúnavným aktivitám přijel do Prahy Nicholas Winton.

Marie Schmolková se narodila 23. června 1893 v Praze. Po smrti svého otce převzala s matkou rodinný obchod s textilem. V roce 1923 se provdala za advokáta Leopolda Schmolku, vdovce a otce tří dospělých dětí. Po pěti letech manželství její manžel předčasně zemřel. Tehdy Marie Schmolková odjela do Palestiny a stala se sionistkou. Později zastávala funkci předsedkyně Národního koordinačního výboru pro uprchlíky.

Klíčovou událostí jejího života bylo setkání s britskou profesorkou ekonomie Doreen Warrinerovou, představitelkou britského Výboru pro uprchlíky z Československa. Díky ní se seznámila s tehdy mladým Nicolasem Wintonem a společně s ním i s dalšími spolupracovníky vytvořili síť, která v roce 1939 organizovala transporty lidí ohrožených nacistickým režimem do Británie. V dramatické situaci krátce před vypuknutím druhé světové války tak zachránila tisíce Židů i dalších uprchlíků.

Po nacistické okupaci Československa v březnu 1939 byla zatčena a vyslýchána gestapem. Propuštěna byla podle historičky Anny Hájkové až díky protestům protektorátních ministrů a své přítelkyně Františky Plamínkové, později popravené nacisty.

Po propuštění odjela do Londýna a tam zemřela v pouhých 46 letech téměř v zapomnění na infarkt. Na jejím pohřbu promluvil i Jan Masaryk, tehdejší ministr zahraničí československé exilové vlády.

O jejím osudu se veřejnost začala dozvídat až v uplynulých letech.

© Radio Prague International

 

© Adéla Ťopková


O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 

České hrdinky v Plzni

Výstavu České hrdinky / Czech Heroines můžete aktuálně zhlédnout v Galerii Ladislava Sutnara v Plzni. Výstava je otevřena do 1. 8. 2020.

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: