Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Martina Sáblíková

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je rychlobruslařka Martina Sáblíková, trojnásobná olympijská vítězka, mnohonásobná mistryně světa a Evropy a držitelka několika světových rekordů.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková se narodila 27. Května 1987 v Novém Městě na Moravě. K rychlobruslení ji v 11 letech přivedl trenér Petr Novák, jehož svěřenkyní je doposud. Na mezinárodní scéně působí od jara 2002, kdy se poprvé zúčastnila mistrovství světa juniorů. Na podzim téhož roku zajela první závody Světového poháru. Přelomem v její kariéře se stala sezóna 2005/2006: zúčastnila se Zimních olympijských her v Turíně, na trati 5000 m skončila čtvrtá a na mistrovství světa juniorů získala stříbrnou medaili. Na mistrovstvích Evropy, na mistrovstvích světa , na zimních olympijských hrách (Vancouver, Soči, Pchjongčchang) celkově vybojovala desítky medailí. V letech 2007, 2009 a 2010 se stala českým Sportovcem roku a v roce 2017 byla oceněna českých státním vyznamenáním – Medailí Za zásluhy.

© Alina Pylaeva

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 

České hrdinky v Plzni

Výstavu České hrdinky / Czech Heroines můžete aktuálně zhlédnout v Galerii Ladislava Sutnara v Plzni. Výstava je otevřena do 1. 8. 2020.

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: