Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Milena Jesenská

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je novinářka, spisovatelka a překladatelka Milena Jesenská.

Milena Jesenská

Se jménem Mileny Jesenské se nejčastěji pojí přívlastek múza a přítelkyně Franze Kafky, jehož dílo překládala do češtiny. Zároveň byla ale také výraznou osobností prvorepublikové žurnalistiky, spisovatelkou a překladatelkou. 

Neklidná, temperamentní, svobodomyslná, tvrdohlavá, neústupná, vzdorovitá – tak o ní mluvili současníci. Když začala druhá světová válka, aktivně se zapojila do odboje, pomáhala při záchraně židovských rodin. Ve svém úsilí inspirovala Nicholase Wintona.

V listopadu 1939 byla pro svou protinacistickou činnost zatčena. Následujícího roku byla deportována do koncentračního tábora Ravensbrück. Tam v roce 1944 zemřela.

V dubnu 1995 jí jeruzalémský památník holocaustu Jad vašem udělil cenu Spravedlivá mezi národy.

© Radio Prague International

 

© Markéta Brecherová 

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 

České hrdinky v Plzni

Výstavu České hrdinky / Czech Heroines můžete aktuálně zhlédnout v Galerii Ladislava Sutnara v Plzni. Výstava je otevřena do 1. 8. 2020.

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

© Kamran Julfayev

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: