Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je svatá Ludmila

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je svatá Ludmila, manželka Bořivoje I., prvního historicky doloženého Přemyslovce.

Svatá Ludmila byla manželkou prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje I. Sama v Čechách zřejmě určitou dobu také vládla, proslula svou zbožností a péčí o chudé. Byla matkou knížete Vratislava I. a vychovala svého vnuka Václava, pozdějšího českého patrona a významného světce. Poté, co byla na popud své snachy Drahomíry zavražděna, byla uctívána jako světice a v roce 1144 kanonizována. Je tak první českou a vůbec slovanskou světicí. Během jejího života byly položeny základy křesťanství v Čechách a také základy moci Přemyslovců. Život svaté Ludmily zachycuje řada legend.

© Radio Prague International

 

© Gabriela Mangerová

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: