Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Věra Čáslavská

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je nejúspěšnější česká sportovkyně a národní symbol odvahy Věra Čáslavská.

Na letních olympijských hrách 1964 v Tokiu získala Věra Čáslavská tři zlaté medaile, o čtyři roky později k nim na olympijských hrách v Mexico City připojila další čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Nebyly to ale jen její sportovní výkony, tedy čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile na olympijských hrách v Mexiku, které ohromily svět a díky nimž se stala nejlepší sportovkyní světa přelomového roku. Byl to i její postoj k okupaci Československa. Při slavnostním ceremoniálu projevila nesouhlas se sovětskou okupací Československa. Komunisté jí kvůli tomu na dvě desetiletí vymazali z veřejného prostoru. Veřejně se o ní mluvit nesmělo. Na konci 70. let ale přišla nabídka od mexického prezidenta, aby se stala trenérkou gymnastek v jeho zemi. Po sametové revoluci v roce 1989 se stala poradkyní prezidenta Václava Havla pro oblasti školství, zdravotnictví a tělovýchovy.

© Radio Prague International

 

© Petra Horáková

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: