Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Věra Chytilová

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Věra Chytilová, první dáma českého filmu a jedna z klíčových osobností tzv. československé nové vlny, jak se začalo říkat generaci režisérů v šedesátých letech 20. století.

Ve svých filmech nešetřila originalitou a metaforami, které jasně a kriticky útočily na tehdejší socialistické poměry. Provokativní témata provázejí celou její filmovou tvorbu, za kterou získala řadu domácích i mezinárodních ocenění. Označení „režisérka“ je pro Věru Chytilovou příliš těsné. Byla jednou z nejvýznamnějších mluvčích za svobodu, a to víc než padesát let – počínaje studentskými filmy na pražské FAMU, kterou absolvovala jako vůbec první žena. Po sametové revoluci se věnovala také pedagogické činnosti na FAMU. V 75 letech se stala vedoucí katedry činoherní režie. Zajímala se o politiku a o postavení žen ve společnosti. Působila také jako pražská zastupitelka.

© Radio Prague International

© Tomáš Němejc

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: