Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Vítězslava Kaprálová

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Vítězslava Kaprálová, první česká hudební skladatelka a dirigentka, mimořádně talentovaná hudebnice.

Dirigovat se učila u Václava Tallicha, velikána své doby. Je autorkou Vojenské symfoniety, kterou pod jejím vedením provedl londýnský orchestr BBC při zahájení festivalu Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu v roce 1938. Během stipendijního pobytu v Paříži se jí ujal skladatel Bohuslav Martinů. Vztah ženatého učitele a studentky brzy přerostl v milostný poměr. Nakonec se provdala za spisovatele Jiřího Muchu, syna Alfonse Muchy. Její zářnou kariéru ukončila předčasná smrt v pouhých 25 letech, kdy Vítězslava podlehla tuberkulóze.

© Radio Prague International

© Anna Chromá

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplnila stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: