Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Zdenka Braunerová

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je Zdenka Braunerová, malířka, průkopnice v oblasti knižní grafiky a neúnavná organizátorka českého uměleckého života.

Zdenka Braunerová opakovaně pobývala ve Francii, kde se inspirovala a navázala kontakty s některými umělci. Poprvé ji inspiroval její budoucí švagr, spisovatel Elemir Bougres, který ji seznámil s mnoha skvělými díly Francie a představil jí některé francouzské umělce, jako byli Maurice Maeterlinck, Anatol France a další. Slavný sochař Auguste Rodin na její pozvání v roce 1905 navštívil Čechy a Moravu. Získala ale i jiné úspěchy: na ženské výstavě v Champs Elysées a v roce 1890 v Salonu na Champs de Mars. Stala se také mj. významnou a známou patronkou několika významných českých umělců jako Chittussi, Mrštík, Zeyer, Marten, Uprka, Bílek nebo Zrzavý. Ten o ní mluvil jako o „neobyčejné ženě, vtipné, vzdělané, originální“ . Jako nezávislá tvůrčí žena se svým životním stylem výrazně vymykala dobovému standardu a coby umělkyně se prosadila i navzdory nepřející měšťanské morálce. Zdenka Braunerová zemřela 23. května 1934 v Praze a je pohřbena mezi velikány na Vyšehradském Slavíně.

© Radio Prague International

© Tomáš Staněk

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: