Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Jan Svoboda: Proti světlu

Výstava Jan Svoboda: Proti světlu proběhne v londýnské The Photographers Gallery od 21. února do 7. června 2020.

Dílo významného českého fotografa Jana Svobody bude k vidění v prestižní The Photographers Gallery v Londýně. Výstava s názvem Proti světlu představuje přibližně 50 klasických děl v původní velikosti a adjustaci, která zachovávají smysl Svobodových fotografií jako jedinečných sochařských objektů. Expozice představí bohatý biografický materiál – dokumenty, osobní fotografie a videorozhovory, které návštěvníkům dají nahlédnout do Svobodova života.

„Poprvé od samostatné výstavy Jana Svobody před 38 lety se po mnohaletém úsílí konečně podaří představit londýnské veřejnosti ucelená retrospektiva jeho tvorby, která naváže na ranější díla autora ovlivněného fotografickým uměním Jan Sudka,“  sdělil ředitel Českého centra v Londýně Přemysl Pela. 

Londýnská The Photographers Gallery stála u zrodu mnoha velikánů světové fotografie a podílela se také na uznání fotografie jako formy vizuálního umění. Je proto přirozeným domovem díla Jana Svobody, jež se svými průlomovými experimenty s formou řadí mezi průkopníky fotografické apropriace a předchůdce koncepční fotografie.

Výstava vznikla za podpory Českého zastupitelského úřadu a Českého centra v Londýně. Na její realizaci se podílí  Moravská galerie v Brně.  

  


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: