Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České centrum Londýn přestavuje dílo Jana Svobody

Dílo významného českého fotografa Jana Svobody je v současné době k vidění v prestižní The Photographers Gallery v Londýně. Výstava s názvem Proti světlu představuje 50 klasických děl, která zachovávají smysl Svobodových fotografií jako jedinečných sochařských objektů. Expozice představuje bohatý biografický materiál – dokumenty, osobní fotografie a videorozhovory, které návštěvníkům dají nahlédnout do Svobodova života.

„Poprvé od samostatné výstavy Jana Svobody před 38 lety se po mnohaletém úsílí konečně podaří představit londýnské veřejnosti ucelená retrospektiva jeho tvorby, která naváže na ranější díla autora ovlivněného fotografickým uměním Jan Sudka,“  sdělil ředitel Českého centra v Londýně Přemysl Pela. 

Londýnská The Photographers Gallery stála u zrodu mnoha velikánů světové fotografie a podílela se také na uznání fotografie jako formy vizuálního umění. Je proto přirozeným domovem díla Jana Svobody, jež se svými průlomovými experimenty s formou řadí mezi průkopníky fotografické apropriace a předchůdce koncepční fotografie. Vybraná díla mohou návštěvníci prestižní galerie The Photographers Gallery zhlédnout do 7. června 2020.

Výstava vznikla za podpory Českého zastupitelského úřadu a Českého centra v Londýně. Na její realizaci se podílí  Moravská galerie v Brně.

 Foto: Heather Shuker


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: