Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Festival Jeden svět v Bruselu se zaměří na ruský režim i mladé rekruty Al Šabábu

27.04.2015: Nejzajímavější dokumenty českého festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2015 budou od 4. do 12. května promítány v Bruselu. Programu dominují filmy z post-sovětského prostoru. Festival zahájí projekce snímku „Putinovy“ děti 404 o šikaně mladých LGBT osob v Rusku, jíž se osobně zúčastní režisér Pavel Loparev. Po projekci následuje debata o potlačování svobody v Rusku. Slavnostního zahájení uvede v pondělí 4. května od 20:00 v Centru umění Bozar komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová a stálý představitel ČR při EU Martin Povejšil.

9. ročník Jednoho světa v Bruselu otevře i další aktuální témata. Představí např. letošní dánský hit Bojovníci ze severu o druhé generaci Somálských přistěhovalců, jejíž mladí příslušníci odcházejí z Evropy do Afriky připojit se k jednotkám Al Šabáb. Film získal v Praze Cenu studentské poroty. Režisér Søren Steen Jespersen, který byl v Praze v obležení médií, bude bruselské projekci přítomen.

Ve výběru 18 festivalových filmů je i držitel letošního dokumentárního Oscara Citizenfour německé režisérky Laury Poitras o whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi.

Na debaty spojené s uváděnými filmy do Bruselu míří 25 zahraničních hostů. Jsou mezi nimi nositelé Sarachovovy ceny: k dokumentu o válce v Sýrii Červená linie přijede slavný syrský karikaturista Ali Ferzat; po dokumentu Bojovníci ze severu bude debatovat Olivier Basile z Reporters Without Borders; k filmu Závěrečná zkouška bude hovořit konžský lékař Denis Mukwege, který přes nabídku práce v Evropě zůstal ve své zemi, aby pomáhal obětem znásilnění.

Projekce se letos opět konají v Centru umění Bozar, Evropském parlamentu, Goethe institutu, Norway House a na Stálém zastoupení ČR. Novým festivalovým místem se stává kino Aventure a Jeden svět tak přichází blíže svým divákům do centra Bruselu.
„Festival Jeden svět v Bruselu spojuje témata evropské zahraniční politiky s velmi kvalitními dokumentárními filmy z celého světa a ukazuje tak na dva české fenomény: obrana lidských práv je důležitou součástí české zahraniční politiky od revoluce v roce 1989 a dokumentární film má v Čechách významné postavení nejen ve filmovém oboru, ale i jako hybatel společenských témat,“ říká k festivalu Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra v Bruselu.

Praskněte své bubliny!
Téma festivalu letos upozorňuje, že zatímco máme díky moderním komunikačním technologiím možnost sledovat události v celém světě téměř v přímém přenosu, uzavíráme se raději do svých bublin. Pouštíme k sobě jen vybrané zprávy, vytváříme si mentální rezervaci. „V ochranné bublině je nám příjemně, protože máme pocit, že to, co je venku, se nás netýká. Pasivní postoj je ale zvlášť v dnešní globalizované době nebezpečný,“ řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Program festivalu najdete na adrese http://www.jedensvet.cz/2014/jeden-svet-v-bruselu
Více informací a žádosti o rozhovor pro Vás zajistí Adéla Pospíchalová, společnost Člověk v tísni.
Tel.: + 420 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Festival pořádá společnost Člověk v tísni ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, Českým centrem Brusel, Evropským parlamentem, Sakharov Prize Network, Goethe Institutem, Polským kulturním institutem, Dánským kulturním institutem, Zastoupením Norska při EU, s organizacemi z lidskoprávní sítě Human Rights and Democracy Network, s bruselským Informačním centrem OSN (UNRIC), organizací Heinrich Boell Stiftung a mezinárodním týmem právníků Frank Bold.
Na bruselském festivalu spolupracují také filmové festivaly Watch Docs z Varšavy, Movies that Matter z Haagu a Festival Des Libertés z Bruselu. Hlavním mediálním partnerem je EURONEWS.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: