Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Eva Koťátková na londýnském veletrhu Frieze Art Fair

České centrum Londýn s potěšením oznamuje již druhou účast pražské galerie hunt kastner artworks na mezinárodním veletrhu s uměním Frieze Art Fair v Londýně, který se koná ve dnech 13. -16. 10. 2011. České zastoupení na tomto veletrhu je pro tento ročník prezentováno sólovým projektem Evy Koťátkové. V roce 2009 se hunt kastner artworks představila jako jediná česká galerie pracemi Josefa Bolfa.

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra v Londýně říká:  Frieze Art Fair patří k vrcholům mezinárodního kalendáře současného výtvarného umění a bezpochyby je každoročním vyvrcholením londýnské výtvarné sezóny ve světě komerčních galerií a sběratelů. Druhá účast pražské galerie hunt kastner je důkazem jejich úspěšné snahy o mezinárodní prosazení českých umělců a těší mne, že jim v této ambici můžeme vyjít vstříc.“  


Frieze Art Fair

Veletrh Frieze Art Fair založili v roce 2003 Amanda Sharp a Matthew Slotover, vydavatelé časopisu Frieze. Frieze se koná pravidelně každý rok v říjnu v Regent’s parku v Londýně. Každoročně veletrh navštíví přes

68 000 lidí. O účast na veletrhu žádá každý rok více než 500 galerií. Pro letošní ročník porota vybrala 173 nejzajímavějších prominentních galerií současného umění z 33 zemí celého světa.


Galerie hunt kastner představí na veletrhu nový projekt Evy Koťátkové Paralelní životopis, který bude uveden v sekci Frame. Frame je věnována sólovým uměleckým prezentacím, byla založena v roce 2009 a představuje etablované mladé galerie, které nejsou starší šesti let a jsou specializovány na sólové umělecké projekty. Ve vysoké konkurenci uspělo 25 galerií, ty byly vybrány kurátory Cecilií Alemani a Rodriguem Moura.

 

Projekt Evy Koťátkové Paralelní životopis

Paralelní životopis je projekt postavený na fiktivním příběhu člověka, který si v izolaci svého pokoje konstruuje paralelní identity, kterých by bylo možno využít pro začlenění se do různých společenských prostředí, nebo které by na okamžik pomohly zpevnit jeho vlastní nejasné a roztroušené obrysy. Instalace nabývá tvar fragmentární místnosti, v které se propriety pro vlastní tělo a kusy nábytku mísí s nepřehlednou databází tvarů, postav a motivů v podobě kreseb, koláží a diaprojekce. Eva Koťátková vystavovala první část této nové série svých prací na začátku letošního roku v Domě umění v Českých Budějovicích.

 

Další projekt Evy Koťátkové a Petra Koťátka

Další zajímavou prezentaci bude možné vidět v prostoru zahrady Regent’s Parku pod názvem Sculpture Park. Tento rok bude k vidění 12 instalací umělců, včetně velmi známých Kiki Smithe a Toma Friedmana. Kurátorem sekce Sculpture je opět David Thorp. hunt kastner představuje společný projekt Ztráty a nálezy Evy Koťátkové a Petra Koťátka. Tato instalace je novou interpretací sochy, kterou Eva Koťátková letos v létě předvedla jako součást projektu Sochy v ulicích, organizovaném Domem umění v Brně pod kurátorstvím Karla Císaře. Do parku je umístěna velká odpadní roura, z jejíhož interieru, který je přístupný návštěvníkům, se ozývá hlas vypravěče - autorčina otce, který opakovaně a s rozmanitou dikcí čte kapitolu ze své knihy (Casanova, nakladatelství Druhé město, Brno, 2007, v anglickém překladu Martina Pokorného). Ta pojednává o člověku, který si, odkázán na nemocniční lůžko, přivlastňuje životopisy druhých, protože ten vlastní se již podobně jako jeho tělo téměř rozpadl. Vstup pro veřejnost do parku je zdarma.

  

Poděkování
České centrum Londýn a hunt kastner toutu cestou děkují za podporu společnosti Techo UK, kteří již podruhé dopomohli k české účasti na veletrhu Frieze.


Organizátoři

České centrum Londýn, Hunt Kastner
Informace: Katherine Kastner,  kacha@huntkastner.com,
tel. 00 42 (0) 777 571 306
www.czechcentre.org.uk


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: