Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Novou ředitelkou Českého centra Kyjev je Lucie Řehoříková

12.11.2014: České centrum Kyjev vede od 1. listopadu 2014 Lucie Řehoříková. Na postu ředitelky centra vystřídala Dagmar Ostřanskou.

Mgr. Lucie Řehoříková (1977), vystudovala rusistiku a ukrajinistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let vyučovala angličtinu, ruštinu a češtinu na   jazykových školách doma i v zahraničí. Věnuje se komparatistice (studie na téma Ruská a Ukrajinská krátká próza), editorské práci (antologie současných ukrajinských povídek Ukrajina, davaj Ukrajina), překládá z ruštiny a ukrajinštiny (Šiškin, Sorokin, Uljanenko), má zkušenosti s organizováním kulturních akcí.

Stála u zrodu středoevropského festivalu Měsíce autorského čtení, působila též jako dramaturgyně. Nástup do funkce komentuje slovy:

"Inter arma silent musae, říká se. Nemusí tomu tak být. Je to nedávno, kdy byl Svět rozdělen na dvě poloviny, mocnosti přitom harašily zbraněmi. A lidé pašovali knihy, hltali koncerty, milovali poezii., umění umí rozkvétat navzdory. I proto jsem v Ukrajině a vážím si toho. Byla bych ráda, aby se České centrum v Kyjevě stalo ambasadorem kultury, vzdělanosti a smíření."

 České centrum Kyjev

České centrum na Ukrajině bylo založeno v roce 1996. Každoročně organizuje desítky kulturních událostí, výstav, koncertů, literárních setkání.  Svou strategii zaměřuje na propojování aktivit českých a ukrajinských umělců, hlásí se k tématu lidských práv (Ozvěny Jednoho světa).

Spolupracuje s předními ukrajinskými institucemi a subjekty (Shcherbenko Art Centre, Oděský mezinárodní filmový festival, Docudays…). 

V roce 2013 uskutečnilo více než 190 akcí propagujících Českou republiku.

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra - ústředí  
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center 
M: +420 725 890 030

EM: jungwirthova@czech.cz

 

 


ĆESKÁ CENTRA 

 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu
na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: