Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká móda opět v Londýně

13.02.2015: České centrum Londýn a Czech Fashion Council představují Bylo nebylo, výstavu pěti českých módních návrhářů a šperkařů, která proběhne v rámci International Fashion Showcase jako doprovodná akce únorového London Fashion Week.

I letos se v Británii díky iniciativě Českého centra Londýn představí mladé talenty českého oděvního návrhářství a šperku. Petra Ptáčková, Janja Prokić, Mirka Horká, Markéta Martišková a Štěpán Růžička budou jedni z více než stovky mladých návrhářů z celého světa, jejichž tvorbu uvede International Fashion Showcase, pořádaná British Council a British Fashion Council. Letos se pořádá již čtvrtý ročník této každoroční akce. Vstup je volný a výstava bude probíhat v Brewer Street Car Park v centru Londýna.

Loni díky propojení výstavy s London Fashion Week, jedné z nejdůležitějších módních událostí na světě, vidělo českou tvorbu přes pět tisíc lidí včetně desítek novinářů a profesionálů z oblasti módy. Cílem tohoto projektu, spolupořádaného Czech Fashion Council, je jednak umožnit mladým designérům kontakt s londýnskou scénou, jednak systematicky budovat povědomí o kvalitě českého designu ve Velké Británii.

„Zatímco loni jsme se soustředili na to vůbec současnou českou módu do londýnského kontextu zasadit, letos jsme si zkrátka chtěli více hrát. Chceme skrze tuto výstavu zprostředkovat krásu různorodosti a ukázat módu jako jednu z možností tvořivé interpretace světa, jako způsob vyjádření umělecké a osobní svobody, který stojí svébytně mimo systém luxusních značek,“ říká Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.

BYLO NEBYLO

Výstava Bylo nebylo, kurátorovaná Olo Křížovou, ředitelkou Czech Fashion Council, představí dámské, pánské a dětské oblečení a doplňky, které navrhlo pět českých módních návrhářů a šperkařů. Jejich tvorbu pojí velká představivost a inspirace světem pohádek, kouzel, mýtů a dětství. Čeští návrháři jsou tyto fantaskní krajiny schopni s nevídanou technickou zručností zpracovat skrze látky, kůže, kovy a drahokamy do originálních oděvů a šperků. Architektury výstavy se ujalo designérské duo Václava Mlynáře a Jakuba Pollága ze studia deForm. Jednoduchá a přitom hravá instalace umožní divákům snadno vplout do příběhů, které s sebou vybrané modely nesou. Kromě módy budou moci návštěvníci ocenit i český produktový design v podobě závěsných svítidel Frozen, která navrhl Maxim Velčovský pro Lasvit, a barových židlí od české firmy Ton. Grafickou podobu výstavy zpracovala designérská skupina OKOLO. 
„Tento rok pokračujeme ve vyprávění příběhu české módy. Naši designéři mají silné příběhy, které jsou čitelné na mezinárodní scéně. Je to příležitost, jak se postupně dostávat do povědomí odborné veřejnosti, profesionálně růst a do budoucna začít vstupovat i na komerční trh,“ vysvětluje své zapojení do International Fashion Showcase Olo Křížová.

Statickou výstavu doplní v sobotu 21. 2. odpoledne šperkařský workshop pro veřejnost a tentýž večer také módní přehlídka všech českých designérů.

MEDAILONKY DESIGNÉRŮ

Mirka Horká
Mirka se specializuje především na pánskou módu. Vystudovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a vzápětí si otevřela dílnu, která nabízí pánské krejčovské služby. Její návrhy byly prezentovány na několika mezinárodních týdnech módy a designových festivalech. Obdržela cenu Top Style Designer roku 2011 a nominaci na cenu Czech Grand Design Fashion Designer 2013.
www.mirkahorka.com

Markéta Martišková
Markéta Martišková se po studiích na VŠVU v Bratislavě přestěhovala do belgických Antwerp, kde začala studovat na Royal Academy of Fine Arts. Při navrhování ráda komunikuje prostřednictvím symbolů, typografie a potisků, objevuje a následně využívá nové techniky. Její kolekce charakterizuje vtip a fantazie. Zájem o dětskou spontánnost a expresivní dětské kresby ji v roce 2014 přivedl k vytvoření první kolekce určené i dětem.
www.marketa-martiskova.tumblr.com

Janja Prokić
Janja Prokić je považovaná za jeden z největších šperkařských talentů v České republice. Po studiích sochařství a malby na AVU byla přijata do prestižního ateliéru K.O.V. vedeného Evou Eisler na pražské UMPRUM. Proslavila se detailně propracovanými brožemi, obrovskými náhrdelníky a dalšími doplňky inspirovanými převážně zvířecí a rostlinnou tematikou a nadpřirozenými silami.
www.janjaprokic.com 


Petra Ptáčková
Petra Ptáčková pracuje v New Yorku, Praze a Paříži, kde také studovala módní návrhářství a objevila svou vášeň pro haute couture. Její návrhy jsou kouzelně pohádkové, většinu jejích modelů je možné přizpůsobit nebo změnit jejich velikost. Petra Ptáčková nedávno představila svou kolekci SS15 na pražském Fashion Weeku a časopisem HINT byla vybrána jako supernova, stoupající návrhářská hvězda.
www.petraptackova.com

Štěpán Růžička
Štěpán Růžička je oceňovaným českým designérem a hudebníkem. Studoval v prestižním ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler na pražské UMPRUM a absolvoval stáže v Řecku a New Yorku. Odbornou kritiku zaujala jeho kolekce broží nazvaná B-birds a vyrobená z víček od zavařovacích lahví. Je jedním z členů hudebních skupin Republic of Two a Piano.
www.facebook.com/ruzickastepanPOŘADATELÉ:
České centrum Londýn, Czech Fashion Council, British Council UK, British Fashion Council

PROJEKT PODPOŘILI:
Lasvit, TECHO, Velvyslanectví České republiky v Londýně, CzechTourism, ERCO, Gravelli, TON
       

 

Kontakty pro novináře

Česká centra – ústředí:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
jungwithova@czech.cz
T: + 420 725 890 030

České centrum Londýn:
Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn
porybna@czechcentre.org.uk
T: +44 79 8080 5319    


Více informací o výstavě k dispozici na stránkách Českého centra Londýn.  

Úvodní foto: Martin Dandar


ČESKÁ CENTRA 
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.


 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: