Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Nesnesitelná lehkost bytí: Jiří Pelcl – český design v Londýně

Nositel Národní ceny za design (2006) a Designér roku (2007) Jiří Pelcl zahájil 7. ledna svou první britskou sólovou výstavu v anglickém Brightonu, která představí to nejnovější z jeho designu nábytku, skla a porcelánu. Výstava, která se koná do 20. 2. 2012 v univerzitní galerii Brighton, iniciovalo České centrum Londýn.

Výstava Jiřího Pelcla představuje zároveň unikátní příležitost pro jednodenní symposium věnované současnému českému designu. Symposium  Český design – nezávislý, svobodný a demokratický? se uskuteční 20. ledna 2012.

Nesnesitelná lehkost bytí: Jiří Pelcl – český design

Nesnesitelná lehkost bytí je významnou britskou premiérou nejnovější tvorby předního českého designéra Jiřího Pelcla v galerii Univerzity v Brightonu, která mu v roce 2006 udělila čestný doktorát za přínos v oblasti mezinárodního design a vzdělávání a kde také působí coby hostující profesor.

Pelclův nábytek, produktový design, interiéry či architektonický design jsou široce uznávány v mezinárodních kulturních a kreativních kruzích již od roku 1987, kdy na sebe poprvé přitáhl pozornost jako zakladatel radikální designové skupiny Atika, která reagovala na restrikce v oblasti designu v tehdejším socialistickém Československu.

Výstava, kterou kurátorovala Sylva Petrová z Univerzity v Sunderlandu společně s Jonathanem Woodhamem z Univerzity v Brightonu, se zaměřuje především na jeho produktový design a profiluje jeho design nábytku, skla a porcelánu. Součástí výstavy je také výběr prací jeho současných a bývalých studentů, které dokumentují Pelclův vliv na nejmladší designerskou generaci.

Jiří Pelcl: „Navrhování věcí a práce s prostorem jsou vzrušující. Je to hledání optimálních tvarů, materiálů a technologií ve vztahu k funkci.“                                             

 Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn: „Pro ty návštěvníky, které zaujala Pelclova tvorba na prestižní výstavě Postmodernismus: Styl a subverze 1970-1990, která od podzimu probíhá ve Victoria a Albert Museum v Londýně, je tato výstava jedinečnou příležitostí, jak se blíže seznámit s pracemi tohoto předního českého designéra. My jsme velice hrdi, že jsme výstavu mohli společně s brightonskou univerzitou připravit, neboť se jedná již o třetí zásadní výstavu českého designu v této prestižní galerii a v tomto smyslu bezprecedentní zkoumání a představení moderní české kreativní scény a tradice. 

Výstava Jiřího Pelcla představuje unikátní příležitost pro jednodenní symposium věnované současnému českému designu, kterého se zúčastní designoví profesionálové, kritici, teoretici a historici jak z České republiky, tak Velké Británie. Příspěvky odborníků jako jsou např. David Crowley, Juri Kermik, Iva Knobloch, Dagmar Koudelková či Martina Pachmanová se zaměří na změny, kterými prošel český design od poloviny 80. let.

 

Organizátoři: České centrum Londýn, University of Brighton.

Výběr z aktuální  programové nabídky Českých center v oblasti designu v  roce 2012

 Nový (z)boží 2011 
České centrum Vídeň hostí do 3. 2. 2012 prestižní výstavu Nový (Z)boží 11!, která představuje exponáty oceněné Národní cenou za studentský design. Tato soutěž, která letos slaví již dvacáté narozeniny, je nejstarší českou a jedinou ryze odbornou soutěží mladých designérů, která nemá obdobu v Evropě ani jinde ve světě. Česká centra jsou partnerem soutěže, kterou organizuje Design Cabinet CZ. Vítězi soutěže Česká centra zajistí rezidenční stáž.

Prostřednictvím sítě Českých center ve světě byla výstava Nový (z)boží! představena nejen v Praze, ale i Stockholmu, Moskvě, Bratislavě, Mnichově, Rotterdamu, New Yorku, Bukurešti a v Sofii, kde je k vidění Nový (z)boží 2010! do 3. února 2012. Zajímavostí je, že zatím co v Bulharsku obdivují loňské vítězné práce, v Rakousku se představují paralelně už ty letošní. Z Vídně se výstava přesune do Bratislavy, Londýna a Mnichova.

  

České centrum Mnichov (14. 3. - 13. 4. 2012)
Již od roku 2010 pořádá České centrum Mnichov v rámci prestižního mezinárodního Týdne šperku v Mnichově výstavy současného českého šperku. V minulých letech to byla například práce Pavla Opočenského, Růženy Grebeníčkové či Petra Dvořáka. Letos se od 14. března představí čtyři absolventky ateliéru Evy Eisler na pražské UMPRUM, Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová a Lucie Houdková. Kurátoři Petra Matějovičová a Jiří Šibor výstavu nazvali "4D - současný šperk". Stejně jako v minulých letech je i letos možné počítat s vysokou návštěvností a odezvou u publika - studentů, odborníků a sběratelů z celého světa. Výstava konaná v Českém centrum Mnichov  potrvá do 13. 4. 2012.

 

 České centrum Milán

Při příležitosti Salonu nábytku, FUORI SALONE, proběhne v Miláně ve dnech 17. – 22. 4. 2012 výstava designu Jiřího Pelcla. Využití prostor Českého centra ve dnech Salonu nabízí příležitost seznámit s dalším programem a aktivitami centra návštěvníky, kteří přijedou z celé Itálie a ze zahraničí.

 

České centrum New York
Organizuje v měsíci dubnu a květnu s galerií Pokorná výstavu českého užitného skla, která bude představena v galerii České národní budovy v rámci v tu dobu probíhajícího 15. ročníku veletrhu SOFA New York.

 

České centrum Stockholm
České centrum Stockholm připravuje ve spolupráci se ZÚ Helsinky a dalšími partnery prezentaci současného mladého českého průmyslového a produktového designu v rámci World Design Week 2012 v září 2012. Projekt se uskuteční v Helsinkách, které se staly pro rok 2012 Světovým městem designu (WDC). Posledním v řadě bylo město Seoul. V roce 2014 bude světovým městem designu Kapské město.

 

Kontakty pro další informace: ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: