Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Herald Angel pro české představení La Loba na Fringe

18.08.2014: Tanečnice Andrea Opavská a zpěvačka Jana Vébrová okouzlily skotské kritiky svým strhujícím výkonem v představení La Loba souboru Lenka Vagnerová Company a získaly prestižní cenu Herald Angel, kterou dnes v sobotu 16. 8. převzaly na Edinburgh Festival Fringe. Navazují tak na úspěch českých souborů z loňského ročníku, kdy si sošky anděla odvezli Spitfire Company a Miřenka Čechová & Tantehorse.

Herald Angel

Představení La Loba vytvořila interpretkám na míru Lenka Vagnerová, jedna z nejuznávanějších českých choreografek, která sama na Fringe několikrát vystupovala. V inscenaci La Loba spojuje dva umělecké žánry – tanec a zpěv. Vychází přitom z nespoutané energie jevištních osobností Opavské a Vébrové, jejich souhry a především síly projevu. Stěžejní složkou představení o mytické ženě obnovující svět je také hudba Ivana Achera. Andrea Opavská za svůj strhující výkon již získala ocenění Tanečnice roku na letošní České taneční platformě.

Ceny Herad Angel se tradičně předávají v rámci slavnostního ceremoniálu v Edinburgh Festival Theatre. Recenzenti Heraldu oceněné vybírají z více než 24 000 umělců vystupujících nejen na Fringe, ale také na Edinburgh International Festival, The Jazz & Blues Festival a The Edinburgh International Book Festival. Konkurence je tedy obrovská co do počtu i kvality ostatních projektů. La Loba zaujala čirou virtuozitou obou protagonistek, jakož i intenzitou emocí zprostředkovaných pohybem a hudbou. Kromě ocenění Heraldu je toto představení také nominováno na Total Theatre Award, nejprestižnější cenu udílenou na Fringe, která bude vyhlášena v závěru festivalu.

Jsme velmi šťastné, že v tak velké mezinárodní konkurenci byla oceněna právě práce Lenky Vagnerové. Nečekaly jsme to a je to úspěch celého týmu. Jsme rády, že jsme tímto navázaly na tradici českého tanečního divadla tady na prestižním Fringe Festivalu,“ komentují ocenění tanečnice Andrea Opavská a zpěvačka Jana Vébrová.  

Choreografka představení, Lenka Vagnerová, doplňuje: „Fringe Festival je pro nás v tomto roce velmi zajímavou zkušeností, jelikož LV&C přináší hned dvě svá představení. Systém shánění diváků, propagace na ulicích, lepení plakátů a letáků nebo absolvování performancí na venkovních pódiích je stejný jako minule a přesvědčit diváka, aby přišel zrovna na naše představení, stále není úplně jednoduché. Naštěstí ale krásně funguje přímé předávání reakcí a doporučení lidí, kteří se o obor zajímají, kteří představení viděli a zmíní se o něm u svých známých, čímž roste i návštěvnost.“

České soubory na Fringe

Časté ocenění českých představení na Fringe ukazuje na stále rostoucí kreativitu a profesionalitu této scény u nás. Kromě La Loby měli letos diváci možnost vidět taneční představení Jezdci (rovněž Lenka Vagnerová & Company) a divadelní inscenaci Šest miliard sluncí v režii Evy Rysové. Všechny soubory dosud získaly v Edinburghu řadu kladných ohlasů od renomovaných kritiků z britských médií. Kromě zajištění návštěvnosti a recenzí v konkurenci stovek dalších inscenací bývá nutné pro Fringe technicky i umělecky upravit představení s ohledem na produkční podmínky místních, často improvizovaných divadelních prostor. Dalším zásadním úkolem je sehnat dostatek finančních prostředků k výjezdu často mnohačlenných projektů. Výši investic a náročnost přípravy naznačuje producentka Šárka Pavelková:

„ProFitArt, produkční platforma, je investorem do výjezdu obou představení Lenky Vagnerové & Company, celkový rozpočet přesahuje milion korun, samozřejmě bychom nebyli schopni výjezd zrealizovat bez půlmilionové podpory Ministerstva kultury a velké podpory Českých Center. Již z minulosti víme, že je nutné na „bitevní pole“ do Edinburghu přivézt opravdu pouze silné inscenace (letos počet prezentovaných inscenací poprvé v historii přesáhl počet 3000, a to 3250). V minulosti se mi poštěstilo být přítomná triumfu Farmy v jeskyni (SCLAVI v roce 2006), úspěšné týdenní účasti inscenace Mah Hunt L.Vagnerové / DOT504 (2011), a ani letos s již vavřínovou La Lobou to nebyl krok vedle. Chce to vždy ovšem dokonalou přípravu dlouhé měsíce dopředu, tým místních odborníků a žurnalistů, tak aby se o vás vědělo a psalo ještě před prvním srpnem. Ale zažít by takový edinburghský srpen měl alespoň jednou každý divadelní srdcař.“

Ocenění a zahraniční recenze z Fringe mohou českým souborům pomoci zejména při získávání dalších zahraničních angažmá a pozvání na prestižní festivaly. Loni tomu tak bylo například s představením One Step Before the Fall, jež se díky Fringe objevilo mimo jiné na London Mime Festival v Southbank Centre. Tyto výjezdy pak samozřejmě přispívají k většímu povědomí odborníků o velmi kvalitní scéně současného tance a divadla v České republice. Účast souborů podpořilo také Ministerstvo kultury ČR a České centrum Londýn.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: