Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Czech Open 2012 v Londýně zahájena. Česká kulturní sezóna věnovaná LOH 2012 v Londýně, Islingtonu (3-8/2012).

V pondělí večer v Londýně zahájil ředitel Českého centra v Londýně Ladislav Pflimpfl za účasti Michaela Žantovského, českého velvyslance v Londýně, předsedy Českého olympijského výboru Dr. Milana Jiráska, islingtonského starosty Phila Kellyho a dalších hostů a za zájmu místních médií a londýnských kulturních institucí Czech Open 2012, českou kulturní sezónu, která je největší českou kulturní prezentací v Británii za poslední desetiletí.

 Celá sezóna v dějišti letošních LOH slaví původní olympijskou myšlenku propojení sportu a umění z počátku minulého století, kdy byly udělovány medaile i v olympijských soutěžích v malbě, architektuře, hudbě, poezii a sochařství. Program sezóny se soustředí na londýnskou čtvrť Islington, která bude během LOH hostit Český dům otevřený v době her všem fanouškům. Czech Open 2012 představuje v Londýně projekty a tvorbu mnoha desítek českých a britských umělců s tvůrčím zapojením londýnských i českých dětí, zahrnuje charitativní projekt, příležitosti pro přestavení českého designu a architektury, prezentaci památek UNESCO atd.

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn: „Londýn se na LOH chystá od roku 2005. Celé léto tu bude jedním velkým festivalem sportu, kultury a kreativní otevřené metropole. Czech Open 2012 v sobě spojuje nadšení a otevřenost londýnských obyvatel a umělců. Dále kreativitu, vtip a umění českých tvůrců v programech, které jsou součástí prestižních londýnských festivalů. Až nás překvapilo, s jakou pozitivní odezvou a podporou se setkala tato olympijská a kulturní iniciativa u téměř všech oslovených umělců a partnerů v Londýně.  Chuť a ochota zapojit se a stát součástí takovéto oslavy byla obrovská.

V programu Czech Open 2012, kterou společně s islingtonskou radnicí, Českým olympijským výborem, Hl. m. Prahou a dalšími partnery iniciovalo a pořádá londýnské České centrum, se potkají vybraní výtvarníci, designéři, hudebníci a další čeští umělci se svými protějšky z Londýna v řadě společných projektů v galeriích, kinech, ve veřejných prostorách i v rámci londýnských festivalů a přehlídek od března až do konce srpnové paralympiády. Czech Open 2012 je mimo jiné inspirována i čilým kulturním děním

v Londýně před samotným zahájením LOH: celonárodním festivalem Cultural Olympiad nebo London 2012 Festival, který zahrne celou metropoli nad Temží.

VYBRANÉ PROJEKTY
Czech Open 2012 otevře zvláštní vydání ilustrovaných novin o programu sezóny, Českém domě a České republice, které ve čtvrtmilionovém nákladu přímo   do svých domácností a na další místa dostanou všichni obyvatelé Islingtonu a návštěvníci kulturních institucí v Londýně. Během dalších týdnů se v galerii Candid Arts Trust otevře mezinárodní výstava patnácti českých a britských výtvarníků Coal and Steel, která se poté představí v červnu i v Praze. Mezi českými výtvarníky budou mj. i Jakub a Anežka Hoškovi, Jiří Thýn, Jan Pfeiffer, Vladimír 518, Tereza Bušková a další. Spolu s výstavou bude veřejně představena i unikátní kolekce tří desítek modelových vagónků, které individuálně výtvarně pojali britští a čeští výtvarníci pro charitativní projekt Dissorient Express London - Prague, který vyvrcholí aukcí celého spojeného vlaku v Českém domě během Olympijských her.

Více než stovka stovka dětí se od ledna podílí na výrobě animovaného filmu s příběhem pěti olympijských kruhů, který bude premiérově uveden na květnové Holloway Arts Festival 2012. Čeští streetartisté Point a Pasta Oner a jejich londýnský kolega Inkie vytvoří v Islingtonu tři několikametrové práce inspirované Františkem Kupkou, jehož práce byly předlohou pro vizuální podobu dresů českého olympijského týmu.

Své nové nahrávky české komorní hudby uvede v koncertním programu Martinů Quartet v kostele, kde během roku sídlí londýnská pobočka České školy bez hranic, vyučující děti v českém jazyce. Několik škol  komunitních center v Islingtonu bude mít od března na několik měsíců originální výzdobu. Výtvarnice Lucie Seifertová vytvořila originální tapety představující českou ilustrovanou historii a Českou republiku žákům a dětem. Spolu s touto výzdobou jsou napříč školami a knihovnami distribuovány desítky kopií ilustrované publikace se stejným tématem, kterou nakoupila islingtonská radnice.

Přehlídka mladého českého designu Nové (Z)boží bude atrakcí populárního květnového festivalu Clarkenwell Design Week, který se koná v části Islingtonu, jež se chlubí největší světovou koncentrací studií designerů a architektů na čtvereční kilometr. V rámci Czech Open bude samostanou výstavou představen mladý výtvarník Jakub Matuška – Maskér, který patří k největším objevům na domácí scéně v posledních letech. Úspěšná instalace Jana Kalába z šanghajského EXPO 2008 s názvem Casa Nostra bude otevřena v Business Design Centre v objektu, který během LOH bude hostit Český dům a sama Casa Nostra se stane oficiální součástí Londýnského festivalu architektury 2012. V červenci v koncertním sále Jerwood Hall, který provozuje slavný London Symphony Orchestra, vystoupí s koncertním programem hudební soubor Tap Tap sdružující hudebníky z Jedličkova ústavu v Praze a koncert bude vyvrcholením programu WhiteX Street Festival.

Nad rámec akcí v samotné čtvrti Islington uvádí londýnské České centrum i české umělce v programech, které jsou součástí londýnských festivalů a programů Cultural Olympiad. Kateřina Šedá uvede v červnu svůj workshop pro veřejnost v rámci Wide Open School v Hayword Gallery na břehu Temže jako jeden z více než stovky umělců, kteří pro zájemce z řad amatérů i profesionálů nabídnou své mistrovské kurzy.  O dva týdny později se Sylva Fischerová setká s dalšími dvěma stovkami básníků na Poetry Parnassus, týdenním programu pro básníky všech národů soutěžících na letošních LOH. Během festivalu New Music 20x12 uvede v červenci Southbank Centre premiéru opery Zátopek, která ve 12 minutách přinese interpretaci legendárního běhu Zátopka z londýnské olympiády v roce 1948 společně s dalšími jedenácti novými krátkými operami. Česká divadelní škola bude zastoupena i na rozsáhlém World Shakespeare Festival. České centrum navíc uvádí v British Film Institute retrospektivu věnovanou Jiřímu Trnkovi a jako součást London Festival of Architecture přináší spolu s Royal Institute of British Architects výstavní a přednáškový program slavící znovuotevření vily Tugendhat v Brně.

LETNÍ LONDÝN 2012
Letní olympijské hry v Londýně v létě 2012 jsou svátkem sportovním, společenským i kulturním. Podobně jako tomu bylo v posledních desetiletích, i londýnské hry doprovodí již od roku 2008 rozbíhající se Cultural Olympiad, která vyvrcholí v červnu 2012 sérií kulturních aktivit pro veřejnost v hlavním městě pod titulem London 2012 Festival. Řada kulturních institucí, mezi nimi i Tate Modern, Southbank Centre, Barbican Centre, National Gallery nebo National Theatre, se těchto festivalů účastní s pečlivě a dlouho připravovanou nabídkou atraktivních programů, které mají lákat k návštěvě nejen Londýňany, ale také zahraniční návštěvníky her. Londýn bude navíc v červnu bouřlivě oslavovat nadcházející Diamond Jubilee, které je věnováno 60. výročí panování královny Alžběty II. a jehož součástí bude historická regata více než deseti tisíc lodí na řece Temži v čele s panovnicí na zdobené lodi. Mnohé akce London 2012 Festival se budou odehrávat v nových galeriích, kulturních centrech či v prostorách zavedených prestižních pořadatelů v celé metropoli.

ČESKÝ DŮM CO2012 A ISLINGTON
Historicky poprvé připravuje Český olympijský výbor otevření Czech House – Český dům, českého olympijského domu během her v centru města pro místní veřejnost, média i české fanoušky v Business Design Centre, moderně přestavěném veletržním paláci z konce 19. století v Islingtonu. Islington je živá, rezidenční a obchodní část Londýna jen kousek za nádražím Kings Cross a nabízí dobré spojení do stratfordského Olympijského parku. Její jihozápadní část Clarkenwell je známá svou vysokou koncentrací architektů a designerských studií a obchodů. Islington je sídlem mnoha kulturních institucí včetně divadla Sadlers Wells nebo The Kings Place, festivalů a škol. Spolu s islingtonskou radnicí České centrum více než rok intenzivně jednalo s vybranými rezidenty i institucemi o možném společném zapojení do komunitní a kulturní sezóny, která by oslavila LOH, představila ČR všem obyvatelům před otevřením Českého domu a zároveň by přinesla zajímavý program i pro publikum jinak olympijským děním nijak zasažené.
------------------------------------------------------------------

Více informací:
www.czechopen2012.com;
www.london2012.com; www.festival.london2012.com
www.czechcentre.org.uk; www.zijemelondynem.cz

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Ročně jejich programy čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě. www.czechcentres.cz

Kontakty:
 

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Václavské nám. 49
oddělení komunikace;  komunikace@czech.cz    
 

České centrum Londýn
Renata Clarková, zástupce ředitele
IP: +420 234 668 318; clarkova@czechcentre.org.uk

 

Velvyslanec ČR v Londýně Michael Žantovský, Milan Jirásek, předseda ČOV, a starosta Ilslingtonu Phil Kelly

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn, a Milan Jirásek, předseda ČOV

Jack Morris, předseda Business Design Centre (zde v průběhu olympijských her bude sídlit Český dům)

 

Celá fotogalerie ZDE

Foto: Jolly Thompson

 

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: