Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Britská premiéra Kanceláře Blaník aneb Tonda Blaník spěchá na pomoc Cameronovi

28.11.2015: Tonda Blaník a jeho tým přijíždí do Londýna nejen pomoci Davidu Cameronovi s Evropskou unií a Donaldem Tuskem, ale také uvést na závěrečném večeru filmového festivalu Made in Prague organizovaném Českým centrem Londýn deset nejlepších dílů z kultovního seriálu Blaník. Tvůrci právě pro tuto projekci natočili speciální bonusový díl seriálu, jehož nová série se začne točit v Londýně. Debata s hercem Markem Danielem alias Tondou Blaníkem, režisérem Markem Najbrtem a velká párty Kanceláře Blaník uzavře festival českého filmu, jehož letošní ročník byl věnován oslavě tvorby výjimečného českého režiséra Vojtěcha Jasného.

TO NEJLEPŠÍ Z KANCELÁŘE BLANÍK
28. listopadu 2015, Regent Street Cinema, Londýn

Téměř celý autorský tým pod vedením režiséra Marka Najbrta a herce Marka Daniela přijíždí na pozvání Českého centra uvést britskou premiéru Kanceláře Blaník. Tento internetový kultovní seriál, v němž nechybí humor, parodie i politická nekorektnost, sleduje osudy lobbisty a politického manipulátora Tondy Blaníka, který díky svým konexím a všudypřítomnému telefonu manipuluje českou politiku. Deset nejpopulárnějších dílů, které na základě hlasování vybrali fanoušci seriálu pro festival v Karlových Varech, tak uvidí i diváci v Londýně. Ti se mohou navíc těšit na speciální bonusový díl, který autoři natočili právě pro ně. V něm se na Tondu Blaníka s prosbou o pomoc obrací sám britský premiér David Cameron, když potřebuje poradit, jak na předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Jak se Blaník díky službě Google Translate vyrovná i s tímto úkolem, uvidí diváci 28. listopadu. Po projekci budou mít možnost diskutovat s autory seriálu nejen o jejich tvorbě, ale také o jejich specifické percepci české politické a kulturní scény. Právě na britské půdě bude zajímavé sledovat, jak britští diváci odchovaní seriálem Je to soda (The Thick of It), kterým se Kancelář Blaník inspiroval, ocení aktuální českou politickou satiru.

 „Už bylo načase, aby náš nejlepší národní lobbista Tonda Blaník expandoval do ciziny. A považuji za  opravdu symbolické, že jeho první zahraniční cesta míří právě do staré dobré Anglie, kolébky parlamentní demokracie,“ uvedl k britské premiéře Blaníku režisér Marek Najbrt.

 

MADE IN PRAGUE: POCTA VOJTĚCHU JASNÉMU
3. – 29. listopadu 2015

19. ročník českého filmového festivalu Made in Prague je u příležitosti 90. narozenin Vojtěcha Jasného (narozen 30. listopadu 1925) věnován oslavě jeho tvorby. Diváci uvidí výběr šesti klíčových filmů z portfolia více než 50 děl reprezentujících jednotlivá tvůrčí období a životní etapy tohoto režiséra, který po nuceném odchodu z Československa působil po většinu života v exilu, mimo jiné v Německu, Rakousku a USA. Diváci uvidí nejen vynikající moravskou trilogii, kterou tvoří filmy Všichni dobří rodáci, Touha a Až přijde kocour, ale také adaptace významných literárních děl, které Jasný natočil pro německou a rakouskou veřejnou televizi (filmy Kulturník, 1974 a Život schizofrenického básníka Alexandra Märze, 1975). Retrospektivu doplňuje intimní časosběrný dokument Gladys (1999) mapující pět let rozhovorů se 100 letou Gladys St John-Colegrove a New York 90. let, který reprezentuje Jasného americké tvůrčí období, v němž se soustředil na dokumentární tvorbu a výuku filmu. Sezóna rovněž uvede na britský trh DVD jeho mistrovského díla Všichni dobří rodáci, kterou při této příležitosti vydává společnost Second Run DVD.

 

 

Organizátoři Made in Prague:

České centrum Londýn

Bertha DocHouse

Goethe-Institut Londýn

Rakouské kulturní fórum

Podpořili Vojtěch Jasný, Moravská galerie v Brně a Škola moderních jazyků University v Bristolu.

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra - ústředí       
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí, M: +420 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz

ČESKÉ CENTRUM LONDÝN
Renata Clarková, České centrum Londýn,  T: 234 668 318, E:clarkova@czechcentre.org.uk

 


 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech.

 

 

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: