Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Kvarteto Martinů slaví v Londýně olympiádu

Český přední komorní soubor Kvarteto Martinů nabízí 11.5. Londýňanům u příležitosti české kulturní sezóny Czech Open 2012 v londýnské čtvrti Islington mimořádnou příležitost k poslechu české komorní hudby.

Koncert, který představuje skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a v Británii téměř neznámého Františka Škroupy, je zároveň křtem nově vydané CD nahrávky Kvarteta Martinů s programem Dvořákových smyčcových kvartetů č. 13 a č. 14.

 „Koncertem se hlásíme k  tradici české klasické hudby. Pořádáním křtu i vystoupení v kostele St Mary Magdalene v srdci londýnské čvrti Islington a její komunity přinášíme českou kulturu a umění Londýňanům všech generací v duchu celé sezóny Czech Open 2012, která se i díky této vstřicnosti dočkala zatím mimořádně příznivých ohlasů,“ uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn.

Koncert  Kvarteta Martinů
Česká klasická hudba je jednou z českých kulturních oblastí, která ve Velké Británii silně rezonuje a jak tradiční český repertoár, tak také přední hudební tělesa jsou často v popředí zájmu britských posluchačů. Koncert předního českého kvarteta, Kvarteta Martinů, které se specializuje na interpretaci české klasické hudby, je pak přihlášením se k této významné české kulturní tradici. V rámci slavnostního koncertu Kvarteto Martinů představí tři smyčcové kvartety – Leoše Janáčka (č.1 Kreutzeova sonáta), Antonína Dvořáka (č.13, op. 106) a Františka Škroupy (č.3 v G dur op. 29). Dvěma posledními  kvartety hudebníci zároveň pokřtí své nahrávky těchto děl, které vznikly na sklonku roku 2011 a začátku roku 2012.

Kvartet Martinů: Antonín Dvořák – Smyčcové kvartety
Smyčcový kvartet č.14, op.105
Smyčcový kvartet č.13, op.106
ArcoDiva leden 2012

Kvartet Martinů: František Škroup: Smyčcový kvartet č. 3 v G dur, op. 29 (Radioservis 2011)

Kvarteto Martinů
Kvarteto Martinů si na české i světové hudební scéně vydobylo renomé díky své intepretaci a propagaci klasické hudby českých skladatelů. Mezi nejvýznamnější ocenění kvarteta patří Cena českého komorního spolku či zvláštní cena Nadace Bohuslava Martinů za dlouholetou propagaci díla Bohuslava Martinů.

Kvarteto Martinů, vítězové mezinárodních soutěží (např. ARD v Mnichově, Evian ve Francii či Pražské jaro), je pravidelným hostem na významných mezinárodních pódiích a festivalech. Britští posluchači se s nimi setkávají na festivalech v Brightonu, Bath, Londýně, Warwicku a Leamingtonu. Mezi nejvýznamnější nahrávky souboru patří kompletní nahrávka sedmi smyčcových kvartetů B. Martinů pro vydavatelství Naxos. Za druhé CD z tohoto kompletu získalo kvarteto v r. 2004 významné ocenění MIDEM v Cannes za nejlepší CD roku v oblasti sólové a komorní hudby 20. století. V r. 2003 vyšlo CD se skladbami Bodorové (Terezín Ghetto Requiem) a Stevensona, které získalo ocenění CD měsíce na anglických internetových stránkách MW Classical Music Web.

Projekty Czech Open 2012
Koncert Kvarteta Martinů doplní 3. července koncert Tap Tap, tělesně handicapovaných studentů pražského Jedličkova ústavu, na oblíbeném kulturním festivalu v Islingtonu White Cross Street Festival. Na konci května se otevře prezentace českého designu Nové (z)boží v rámci prestižního Clerkenwell Design Week a v červnu bude zahájena jako součást Londýnského festivalu architektury instalace Casa Nostra Jana Kalába, kterou měli možnost obdivovat návštěvníci Expa 2010 v Šanghaji a výstavy Metropolis v pražském Doxu. Ta se stane součástí Českého domu v Londýně.  

 

Kontakty
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49; komunikace@czech.cz    


České centrum Londýn
Renata Clarková, zástupce ředitele
+420 234 668 318; clarkova@czechcentre.org.uk

Více na:
www.czechopen2012.com
www.czechcentre.org.uk


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: