Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Předolympijský Londýn v Praze

Výstava s účastí více než 220 britských a českých tvůrců projektů Coal and Steel, Disorient Express, Namalujem olympiádu, Londýn 2012, programy Českého domu a historické olympijské plakáty budou vystaveny od 1. 6. 2012 do 30. 6. 2012 v galerii Českého centra Praha.

 Společná instalace představí od 1. – 30. června 2012 v Českém centru Praha  projekty zaměřené na  českou sportovní a kulturní účast v rámci LOH 2012 v Londýně. V expozicích přinášejících nabídku  projektů v rámci Czech Open 2012 – České kulturní sezóny, je zastoupeno více než 220 výtvarníků a desítky dalších autorů.  Současně se chystá představení programu Českého domu v Londýně, který během LOH přivítá nejen české fanoušky, ale i britskou veřejnost. Pro návštěvníky zde budou připraveny další programy.

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn: „Díky výstavě máme příležitost představit domácímu publiku spolupráci nejen českých a britských umělců, ale i dětských výtvarníků, kteří pro Czech Open 2012 - největší českou kulturní prezentaci v Británii za posledních 20 let - připravili bezmála dvě desítky projektů a instalací.  Cílovou skupinou je londýnská veřejnost a komunita v Islingtonu (zde bude Český dům během LOH). Tento počin skvěle vypovídá o dosavadním úspěšném průběhu sezóny Czech Open 2012, která se setkala s nadšením a otevřenou náručí londýnského publika i pořadatelů. O českých akcích sezóny je dobře slyšet. Touto výstavou přinášíme spolu s Českým olympijským výborem pozvání do olympijského Londýna…

Výstava je rozdělena do několika sekcí představujích  jednotlivé programy obou kampaní. Hlavní, výtvarně zaměřenou částí, která čerpá z programu Czech Open 2012, je trojexpozice skupinové výstavy Coal and Steel, charitativního výtvarného projektu Disorient Express London – Prague. Komunitní a dětské programy zastupuje česká premiéra animovaného snímku Namalujme olympiádu, na němž se podílelo bezmála 180 britských i českých dětí. České centrum Praha zároveň přináší možnost prohlédnout si koncept budoucího Českého domu během LOH. V galerii budou současně instalovány vzácné historické oficiální plakáty z Olympijských her.


Coal and Steel
Ke spolupráci na výstavě v rámci Czech Open 2012 bylo přizváno patnáct českých a britských výtvarníků. Čeští kurátoři působící v Londýně, Jaroslav Krampol a Jaroslav Kyša, vytvořili výběr českých umělců mladé  generace, kteří ve své tvorbě reflektují tradici,  ale zároveň uplatňují  aktuální trendy – street art, nová média.  Někteří  z představovaných  českých autorů působí v Londýně (Jakub a Anežka Hoškovi, Tereza Bušková, Hynek Martinec), další pracují v Čechách, ale dnes jsou již etablovanými umělci na zahraniční scéně (Matuška, Kaláb, Pffeifer, Thýn, Vladimír 518...). Své práce vystavují i přizvaní londýnští umělci z galerijního okruhu východní části města a čtvrti Shoreditch (Stella-Sawicka, Smith, Watkins). Oslovení výtvarníci se prezentují díly, která jsou jejich referencí  na modernismus a jeho ideje a průmyslový a ekonomický rozvoj začátku 20. století. Ten je symbolizován Kupkovou malbou Amorfa – Dvoubarevná fuga z roku 1912. Právě stoleté dílo inspirovalo vizuální styl české olympijské výpravy pro LOH 2012 v Londýně.

Speciální projekt: Disorient Express London – Prague
Unikátní kolekce více než tří desítek modelových vagónků vyrobených legendární britskou hračkářskou firmou Hornby vznikla jako speciální projekt pro Czech Open 2012 a výstavu Coal and Steel. Britští a čeští výtvarníci  mladé generace i dnes již  etablovaní autoři s výrazným rukopisem pojali individuálně všechny vagónky. Vznikl tak devítimetrový vlak, jehož vagónky jsou skutečnými miniaturními origiálními uměleckými díly. Projekt vyvrcholí veřejnou aukcí vagónků, jejíž výtěžek podpoří Access to Sports, charitativní organizaci se sídlem v londýnském Islingtonu, která poskytuje příležitost ke sportovní kvalifikaci pro sociálně znevýhodněnou mládež.

Mezi více než třicet autorů jednotlivých vagónků patří česká a britská výtvarná elita, zahrnující  jména autorů zastoupených  v respektovaných mezinárodních sbírkách, na světových výstavách a aukcích. Například Gavin Turk je jeden z prominentních členů YBA, hnutí Young British Aritsts (kam se řadí vedle dalších umělců i Damien Hirst nebo Tracey Emin), které určovalo podobu britské scény v 90. letech minulého století. Vagónek vytvořila rovněž  Tessa Farmer, proslavená detailní aplikací mrtvého hmyzu do výtvarných instalací, Bob a Roberta Smith, ilustrátorský kolektiv Le Gun a další. Mezi české autory se řadí Josef Bolf, Veronika Bromová,  Jiří David, Milena Dopitová,  Roman Franta, Jiří Kovanda, Michal Pěchouček, Michal Rittstein, Jiří Surůvka, Jakub Špaňhel.

Namalujme olympiádu
Z podnětu Českého centra a České školy bez hranic v Londýně vznikl zajímavý projekt. Více než 180 českých a britských dětí v šestapadesáti výtvarných dílnách pěti londýnských organizací vytvořilo příběh své vlastní olympiády. Tento příběh pak ožije v  animovaném filmu výtvarnice Zuzany Jungmanové. Premiéra desetiminutového filmu Namalujme olympiádu! se uskuteční v rámci výstavy Žijeme Londýnem v Českém centru Praha. Film zde doplní instalace dětských prací z filmu.

Cílem olympijského projektu bylo ukázat, že umění nemá žádné hranice a že se mohou setkávat a spolupracovat děti i dospělí s různými kořeny, z různých koutů světa a různých naboženství. Snažili jsme se ilustrovat,  že olympiáda není pouze sportovním kláním, ale i ukázkou tolerance a přátelství.“ Zuzana Jungmanová, ředitelka České školy bez hranic Londýn.

Děti pracovaly s recyklovaným materiálem, využívaly množství technik od kresby přes malbu, kašírování, frotáž či koláž. Vzniklo tak bezmála 500 výkresů a výrobků tvořících bohatý vizuál výsledného filmu. Film je výjimečný svým ztvárněním. Kontrast dětské, amatérské kresby a tvorby s profesionální produkcí vytváří silný filmový příběh oslavující olympijské hry jako jedinečnou sportovní událost, která spojuje lidi z různých zemí a dává vzniknout novým přátelstvím. Garantem profesionální produkce se stala Češka Lucie Wenigerová, jejíž animovaný film Sap byl v r. 2002 nominován na prestižní britskou filmovou cenu BAFTA).

Londýn a jeho lidé
Fotografie Jany Žantovské zachycují každodenní život, chvíle odpočinku i slavnostní okamžiky obyvatel a návštěvníků metropole Velké Británie. Soubor tvoří součást kolekce, která začala vznikat již v roce 2011.


Český dům v Českém centru
Výstava představí koncept interiéru i programu Českého domu pro veřejnost během LOH: velkoplošné projekce, výstavy, audiovizuální technika, futuristický design. Takový bude Český dům při letní olympiádě v Londýně. V prostorách Českého centra v Praze bude umístěna jeho velkoformátová plnobarevná vizualizace. Stejně jako olympijská kolekce oblečení, architektonické řešení prostoru je inspirováno slavným obrazem Dvoubarevná fuga génia abstraktní malby Františka Kupky. Futuristický design je organicky včleněn do historické budovy. Prostor je rozdělen plující „stuhou“ v národních barvách. Interiér působí dynamickým, sportovním dojmem. Vytváří atmosféru „zastaveného pohybu“.

Žijeme Londýnem
Kampaň Českého olympijského výboru začala před rokem v Brně a postupně navštíví celou ČR. Je rozdělena do celků: Výstava velkoformátových fotografií v exteriéru připomíná slavné okamžiky české sportovní historie. Vzdělávací program pro školy v celé republice a putování originálního anglického doubledeckeru vybaveného špičkovou multimediální technikou.
Díky tomu získají fanoušci veškeré olympijské informace. Kampaň Žijeme Londýnem, která proběhne v Českém centru, má připomínat sestřih z jednotlivých zastávek. Zároveň se připravuje promítání spotů s britským komikem Johnem Cleesem, které zvou Čechy do britské metropole. Legendární člen skupiny Monty Python natáčel v Praze v srpnu minulého roku.

Unikátní sbírka olympijských plakátů
Návštěvníci se mohou těšit na výstavu oficiálních olympijských plakátů, které vydává organizační výbor her společně s Mezinárodním olympijským výborem. Pět desítek plakátů zachycuje období od prvních novodobých her v roce 1896 v Aténách až po olympiádu v Londýně 2012.

Oficiální kolekce oblečení Českého olympijského týmu
K vidění bude rovněž nová kolekce oblečení Českého olympijského týmu, ve které se naši sportovci představí. Inspirace dílem Františka Kupky je markantní: zajímavá je například bunda, na které se v dešti objeví design Dvoubarevné fugy. Oblečení české výpravy vzbudilo velký ohlas už ve Vancouveru při zimních hrách v roce 2010. I letos by měli být naši olympionici středem pozornosti.

Czech Open 2012
Největší česká kulturní prezentace posledních desetiletí ve Velké Británii, oslavující pořadatelství Letních olympijských her v Londýně  a zapojení komunit a kulturních institucí v doprovodné Kulturní olympijádě a festivalu London 2012 Festival. Na 15 projektů v desítce lokací s aktivní účastí téměř 260 účinkujících a výtvarníků se soutředí na londýnskou čvrť Islington, budoucí sídlo Českého domu během LOH. Akce zahrnují výstavy, filmové projekce, koncerty, instalace ve veřejném prostoru ad. Sezónu podporují ČOV, Hlavní město Praha, Česko-britská obchodní komora, ZÚ ČR v Londýně, Techo UK a další a partneři z ČR a UK.


Více informací:
www.czechopen2012.com
www.czechcentre.org.uk

 

Odkaz na fotografie ZDE

  

Kontakty
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
oddělení komunikace  / komunikace@czech.cz

České centrum Londýn
Renata Clarková, zástupce ředitele
IP: +420 234 668 318;
clarkova@czechcentre.org.uk

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: