Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český videoart na největším new media art festivalu ve Španělsku

22.01.2016 Mladá multimediální umělkyně Lea Petříková (24) a její kolega Jakub Pešek (34) jsou prvními českými videoartovými tvůrci, kteří představí své práce na prestižním festivalu zaměřeném na nová umělecká média ve Španělsku. Přehlídka MADATAC se koná v budově CentroCentro, bývalém sídle španělského Ministerstva pošt a spojů na náměstí Cibeles, které dnes využívá madridská radnice, letos již posedmé. Koná se od 20. – 24. ledna 2016.

Festivalu se pravidelně účastní největší hvězdy světového new media art, jako jsou Brian Eno, Polák Lech Majewski nebo Američané Roy Ascott a Reynold Reynolds. Ředitel festivalu Iury Lech připouští, že španělské publikum český videoart příliš nezná. „Pravděpodobně budou fanoušci španělského videoartu znát krátké animace Jana Švankmajera nebo vizuálně bohaté filmy Věry Chytilové,“ dodává Iury Lech.

Videoinstalace nazvaná jednoduše „Představení“ (Performance) Ley Petříkové však nabízí zcela jiný pohled než práce Chytilové a Švankmajera, filmových a ve Španělsku oblíbených, filmových klasiků.

Meditativní audiovizuální dílo Ley Petříkové je inspirované minimalismem a usiluje, jak říká sama autorka „o transformaci uvažování o světě a přírodě v silný obraz“. Její video s názvem „Představení“ usiluje o hlasy poroty v Mezinárodní oficiální soutěžní sekci festivalu.

Jakub Pešek představuje své práce, které nazývá „generativní animace“. Jak sám vysvětluje, jde o „digitálně generované organické objekty, které se pomalu vytrácejí do zapomnění.“ Peškovy „generativní animace“ tvoří součást hlavní expozice festivalu MADATAC.

V budoucnu bychom chtěli ještě rozšířit nabídku ‚nového umění‘ o práce lidí, které spojuje chuť experimentovat, umělecká kvalita a jistý přesah. Současně bychom chtěli seznamovat publikum s dosud neznámými umělci a  studii,“ říká ředitel MADATACu Iury Lech.

Stanislav Škoda, ředitel Českého centra Madrid, které účast Petříkové a Peška na festivalu zajišťuje, plánuje ve spolupráci s ředitelem Iury Lechem rozsáhlou prezentaci českého umění v příštím roce na festivalu MADATAC 2017, kde by Česká republika měla být podle jeho slov hlavním hostem. Podle vyjádření Stanislava Škody by se tak podařilo představit celou řadu špičkových českých umělců. „České umění se těší ve Španělsku velké oblibě, ale jsou to především moderní klasici: Jiří Trnka, Karel Zeman, nová vlna, Jan Švankamjer. MADATAC ale představuje to nejnovější a nejaktuálnější, co se ve světě audiovize děje,“ říká Stanislav Škoda. „Proto by bylo skvělé dostat na tento festival co nejvíc mladých českých tvůrců,“ uzavírá ředitel Českého centra.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: