Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Na konec světa a zpět ke kořenům

V pátek 25. září začala v Galerii Vitrínka Českého centra Londýn výstava s názvem Na konec světa a zpět ke kořenům. Projekt dvou mladých českých umělců – módní designérky Andrey Vytlačilové a výtvarného umělce Josefa Zlamala – nahlíží na problematiku hledání identity skrze umělecké vyjádření a kreativitu a je výsledkem jejich společné cesty, která začala v Londýně a pokračovala napříč světem. „Výstava byla původně plánována na březen 2020; její otevření bylo posunuto z důvodu koronavirové pandemie,“ říká Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

© ČC Londýn

© ČC Londýn

© ČC Londýn

© ČC Londýn

Andrea Vytlačilová má na svém kontě studium na nejprestižnější módní škole světa: Central Saint Martins v Londýně. Poté, co vytvořila vítězný návrh šatů pro umělce Graysona Perryho v červnu roku 2018, rozhodla se opustit Londýn a získat zkušenosti v módním průmyslu po celém světě. Během svého putování si vyzkoušela práci v módních domech, jako jsou Acne Studio, Marc Jacobs nebo Kenzo. „Člověk musí být připraven na úspěch, v této superkonkurenční branži dostanete příležitost se ukázat totiž třeba jen jednou za život,“ uvedla Andrea v rozhovoru pro Forbes Special.

Mladého malíře Josefa Zlamala srovnávají v zahraničí s mistry renesance, přičemž Josef se netají tím, že navazuje na rodinnou tradici. Je pevně spjat s uměním tak jako jeho rodiče a prarodiče. Dědeček Wilhelm byl žákem Maxe Švabinského a Josefův tatínek Petr je taktéž malíř. „Neexistuje dnes už nic nového nebo překotného. V nějaké podobě lidé nezřídka navazují na práce, které se objevily už dříve. Pro mne osobně by bylo krásným zadostiučiněním, kdyby po nějaké době někdo navázal na to, kde skončím já,“ řekl Josef v jednom ze svých rozhovorů.

Společně s Andreou Vytlačilovou vytvářejí díla, která reprezentují jejich umělecký a osobní posun. Tato změna byla podmíněna zkušenostmi, které získali během života ve Švédsku, Spojených státech amerických a Francii, ale také návratem do Londýna a znovunalezením spojení s jejich českými a evropskými kořeny.

Pozoruhodná výstava potrvá v galerii Českého centra v londýnském Kensigton Palace Gardens do 3. ledna příštího roku. České centrum Londýn připravuje také digitalizovanou verzi, která by měla být dokončena v horizontu jednoho týdne. Organizátoři výstavy věří, že unikátní expozice přiláká zájem široké britské veřejnosti navzdory světové pandemii.

 

Medailonky umělců

Andrea Vytlačilová (*1996)

Andrea Vytlačilová, narozená ve Východních Čechách, je mladá módní návrhářka, studentka Central Saint Martin v Londýně. Její práce se pohybuje mezi módní, textilní a fotografickou tvorbou, ale také ilustrací. Pracovní zkušenosti získala v módních domech jako například Acne Studios, Marc Jacobs a Kenzo. Na začátku roku 2020 byla zařazena do prestižního žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes Česká republika. Andrea je v současné době v posledním ročníku svých studií. Věnuje se závěrečné kolekci a multidisciplinárnímu projektu My Bohemian Tale, ve kterém se věnuje českému kulturnímu dědictví a snaze znovuoživit upadající textilní průmysl a tradiční řemesla. 
www.andreavytlacilova.com

Josef Zlamal (*1983)
Josef Zlamal, narozen ve Šternberku, se řadí mezi mladé talenty české současné umělecké scény. Jeho díla byla vystavena vedle věhlasných jmen současného umění, ale také klasických mistrů (např. Otto Dixe, Lucase Cranacha, Daniela Richtera a Marca Quinna) v soukromých i státních institucích (Power Station of Art, Shanghai a Museum der bildenden Künste v Lipsku). Josefovy malby, kresby, sochy a filmy konfrontují diváka se světem nejistoty. Hledá světlo skrze temnotu. Nabízí nový pohled na historii a geopolitické problémy, které jsou propojeny s existencí jedince.
www.josef-zlamal.com

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: