Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Nedělej zagorku! (15. 10. 2020 od 18:00 SEČ)

Srdečně vás zveme ke sledování on-line přednášky o češtině Mgr. Marie Kopřivové, Ph.D. z Ústavu Českého národního korpusu FF UK s názvem Nedělej Zagorku! aneb Zdroje nových frazémů v češtině. Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 15. 10. 2020 v 18:00 českého času.

Objevit nové frazémy v češtině je těžší než objevit jednotlivá slova. Tato spojení jsou nenápadnější, méně častá, zpočátku se tváří jako nahodilá spojení více slov. A hlavně si dlouho nemůžeme být jisti, že se skutečně frazémy stanou, tedy že je Češi budou používat a budou jim rozumět. Přednáška se zaměří na to, jakými cestami se dnes do češtiny tyto víceslovné jednotky dostávají, a pokusí se ukázat i některé „vítěze“, kteří v současné češtině zůstávají. Spolu s posluchači se zamyslíme i nad tím, proč se jim to podařilo.

PhDr. Marie Kopřivová, Ph.D. (*1972) vystudovala češtinu a historii na Masarykově univerzitě v Brně, doktorské studium korpusové lingvistiky absolvovala na Univerzitě Karlově v Praze. Pracuje v sekci mluvených korpusů v Ústavu Českého národního korpusu FF UK. Odborně se věnuje především české frazeologii, frazeografii a korpusovému zpracování mluveného jazyka; v těchto oblastech vede speciální kurzy na FF UK. Dále se zabývá lexikologií a korpusovou lingvistikou.

 

Pro sledování přednášky se, prosím, registrujte zde. Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, přes který si přednášku spustíte.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: