Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Nejkrásnější české knihy sklízejí úspěch u rakouských sousedů

České knihy, ty nejkrásnější, budou zastoupeny na mezinárodní výstavě nejkrásnějších knih ve Vídni. Nejkrásnější české knihy se každoročně vyhlašují v rámci soutěže Nejkrásnější české knihy roku (NČKR), kterou pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Mezinárodní porota v ní hodnotí grafické, polygrafické a ilustrační zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách v posledním kalendářním roce. Do posledního, 55. ročníku soutěže přihlásili studenti grafických a polygrafických oborů, grafici, nakladatelství a instituce 313 titulů. Oceněno bylo přes třicet z nich v sedmi kategoriích. Oceněné knihy se účastní jak českých, tak mezinárodních výstav, veletrhů a festivalů.

Za organizací české prezentace ve Vídni stojí České centrum Vídeň, jež chtělo nejkrásnější české knihy roku 2019 prezentovat v rámci česko-rakouské výstavy nejkrásnějších knih na knižním veletrhu Buch Wien 20. Ten měl proběhnout ve dnech 11.–15. 12. 2020, z důvodu pandemie byl však zrušen, a tím i výstava s doprovodnou panelovou diskuzí s oceněnými grafiky, nakladateli a zástupci obou soutěží. Ne nadarmo se však říká, že když se zavřou jedny dveře, otevřou se jiné: České centrum Vídeň oslovilo Rakouskou typografickou společnost, která každoročně pořádá zimní mezinárodní výstavu nejkrásnějších knih ve významné Hlavní vídeňské knihovně s dotazem, zda se do výstavy může s českou knihou zapojit. A dočkalo se pozitivní odpovědi! Zimní výstava nejkrásnějších knih ve Vídni se letos uskuteční již poosmnácté, do minulého roku se konala vždy v sestavě Rakousko, Německo, Švýcarsko a Nizozemí, od roku 2020 je součástí i Česká republika.

Prezentace nejkrásnějších českých knih roku 2019 ve Vídni je možná díky spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury ČR, kterým tímto moc děkujeme.

Výstava bude k vidění od 10. 12. 2020 do 6. 2. 2021 v otevíracích hodinách Hlavní vídeňské knihovny (Hauptbücherei Wien, Urban-Loritz-Platz 2a, 1070 Wien).

Více info na webu Českého centra Vídeň.

 

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: