Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Noc literatury letos podesáté

Ve středu 11. 5. 2016 v 18 hodin začíná Noc literatury. Desátý ročník se ponese v „karlínském duchu“. Zaujme počtem čtecích míst i zastoupením známých českých herců. Miroslav Etzler, Jiří Vyorálek, Roman Zach, Ondřej Pavelka, Jana Stryková nebo Zuzana Slavíková … Celkem jednadvacet zvučných jmen z filmového a divadelního světa. Nečte se však pouze v Praze. Noc literatury probíhá ve stejný den a čas také na dalších 49 místech Česka a připojují se i evropská města: Budapešť, Londýn, Madrid, Moskva, Dublin, Edinburgh či Banská Bystrica. Iniciátorem a hlavním organizátorem dnes už výrazně mezinárodní prestižní akce jsou Česká centra.

Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími,  Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint. Každá z  21 účastnických zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. Projekt se koná v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Světa knihy. Řada autorů tak přijíždí na Noc literatury osobně. Noc literatury klade větší důraz na „Sever“. Organizátoři úzce spolupracují nejen s velvyslanectvími severských zemí, ale především se Skandinávským domem a projektem #ReadNordic. Díky tomu zavítají do Prahy autoři Kaspar Colling Nielsen, Katja Kettu, Siri Pettersenová, Lotta Lundbergová. Se svými čtenáři se osobně setkají na společné autogramiádě v Karlín Studios. 


Literární happening se letos ponese ve znamení severské literatury také v Brně. Ve spolupráci Knihovny Jiřího Mahena, brněnské pobočky Severského domu a #ReadNordic přijedou do Brna další čtyři severští autoři Jørn Lier Horst, Majgull Axelssonová, Antti Tuomainen a Kim Leine.


K akci se před čtyřmi lety připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V roce 2013 se poprvé četlo také v dalších osmi městech Česka. Letos je jich devětačtyřicet od Karlových Varů až po Vsetín (včetně Prahy). 


ZDENĚK LYČKA, POVĚŘENÝ ŘÍZENÍM ČESKÝCH CENTER: 

„Jako každý rok i letos je ambicí projektu objevit pro posluchače i domácí „Karlíňáky“, netradiční místa, která si běžně s literaturou nespojují, nebo kolem nich procházejí bez většího zájmu, či o nich dokonce vůbec nic netuší. Nejde jen o „objevy“, ale především o  vystižení atmosféry. Díky Českým centrům se Noc literatury dostane i do desítek dalších měst v Česku i v zahraničí.“  


ALENA BORHYOVÁ, MÍSTOSTAROSTKA MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 8:

„Je mi potěšením, že můžeme letošní jubilejní 10. ročník Noci literatury hostit na území naší městské části Praha 8.  Karlín je pro tuto kulturní událost nanejvýše vhodný, a to zejména díky svému geniu loci, jež nabízí kombinaci historické i moderní architektury, kterou můžete v rámci  poslechu evropské literatury s námi objevovat.“  

Při karlínském čtení nebude chybět Invalidovna, budova Českého rozhlasu v Hybešově ulici, Sokol, Dům dětí, kaple sv. Karla Boromejského nebo Negrelliho viadukt. „Karlín dnes“, to jsou však také nové, architektonicky zajímavé budovy. 


ADRIANA KRNÁČOVÁ, PRIMÁTORKA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY:

„Noc literatury jsem podpořila svou záštitou, protože jen málo míst na světě je tak přátelsky nakloněných literatuře, jako právě Praha. Je nekonečnou inspirací pro dlouhou řadu literátů. Co může být krásnějšího, než si vychutnat čtené slovo v takových kulisách, jakými jsou pražské čtvrti. Musím říci, že mě nesmírně těší takový zájem o literaturu, především mezi mladými lidmi. Také děkuji organizátorům za skvělý nápad a všem přeji nezapomenutelný kulturní zážitek.“

 
DESIGNOVÁ NOVINKA

Organizátoři se rozhodli objevit pro návštěvníky literárního happeningu prostor designového obchodu Vitra, představit jim foyer kancelářské budovy Danube House, zavedou je však také do jinak nepřístupných budov bývalých továren (Economia, Kotelna 55, Machine House nebo Aerohouse). A jeden bonus: Ke Karlínu neodmyslitelně patří také autobusové nádraží Florenc, nebude tedy chybět ani čtení v retrobusu... CAFÉ EVROPA

V rámci letošního 10. výročí připravují organizátoři speciální diskusní večer se zajímavými hosty na téma „Migrující literatura“, který proběhne v úterý 10. 5. v 18.00 na půdě Zastoupení Evropské komise (Jungmannova 24, Praha 1). Pozvání do Café Evropa přijali vietnamská blogerka Trang Do Thu,  spisovatel Jorge Zuniga,  spisovatel Jindřich Mann. Moderuje David Vaughan.  


HISTORIE PROJEKTU NOC LITERATURY

Když v roce 2006 přišel tehdejší generální ředitel Českých center Jan Bondy s nápadem realizovat „přehlídku úryvků světové literatury“, nikdo by nepomyslel, že během několika let se z komorní akce pro pár desítek knihomolů stane obří projekt, který každoročně přiláká na 8 000 návštěvníků. První čtení se uskutečnilo v Českém centru Praha v Rytířské ulici a na 8 dalších místech. Původně se četlo jen v Praze, v roce 2011 však nastal zlom. Česká centra získala grant Culture. Díky tomu se projekt European Literature Nights  dostal  do dalších šestnácti evropských zemí. Fenomenální úspěch zaznamenali organizátoři letošní Noci literatury v Budapešti. V maďarském hlavním městě ji zorganizovala pobočka Českých center a její ředitelka Lucie Orbók. Projektu se zúčastnilo 22 zemí (opět ve spolupráci s místní sítí EUNIC), četla se samozřejmě i česká literatura. Úryvky interpretovali herci předního budapešťského divadla Katona József Színház a při návštěvnosti téměř 5 000 lidí během jednoho večera tvořili 75 % publika mladí lidé do 30 let. Podobně silnou rezonanci zaznamenala Noc literatury také v Londýně. 


Během deseti let se tak z malého projektu stal jeden z nejrozsáhlejších literárních happeningů s mezinárodním přesahem. Za dobu svého konání představil jen v Praze více než 160 knih. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst, přibývá zájemců o partnerství ze stran renomovaných institucí. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně nebo na Starém Městě. Úspěšná setkání s literaturou proběhla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově a loni v Dejvicích. 

NOC LITERATURY V ZAHRANIČÍ 

Noc literatury ve světě se z velké části koná v květnu a červnu. Ve dvanácti „čtecích zemích“ mají Česká centra svá zastoupení. Díky spolupráci s partnery se však celkem bude číst ve třiatřiceti městech: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Bukurešť, Burgas, Dobrič, Dolný Kubín, Dublin, Gabrovo, Haag, Košice, Lisabon, Londýn, Madrid, Milán, Modra, Moskva, Mnichov, Nitra, Paříž, Pernik, Plovdiv, Ruse, Senec, Šumen, Sofie, Stara Zagora, Trenčín, Trnava, Varna, Veliko Tarnovo, Vídeň a Žilina. V síti Českých center během necelých dvou měsíců zazní desítky úryvků od více než dvaceti českých autorů. Připraveny jsou ukázky z knih známých českých literátů a básníků v překladech uznávaných bohemistů.


Realizace literárních projektů s mezinárodní účastí tvoří nedílnou součást programové nabídky Českých center. Organizace ročně uskuteční bezmála 250 literárních akcí a osloví více než 900 000 zahraničních posluchačů.

Organizátoři Noci literaturyNoc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením sítě EUNIC a zahraničními velvyslanectvími. Každá z účastnických zemí představí dílo jednoho svého současného autora. Důležitým partnerem Českých center je Zastoupení Evropské komise v ČR a nakladatelství Labyrint. Čtenářský happening se koná v předvečer Světa knihy. 

Více na: http://www.nocliteratury.cz 

SETKÁNÍ S AUTORY

Kaspar Colling Nielsen / Dánsko
11. 5., 18–19.00 v Sokole Karlín, Malého 1 

Ralph Dutli / Švýcarsko
11. 5., 19.30–20.00 v Retrobusu Škoda 706 RTO, Malého ul. – u viaduktu

Siri Petersenová / Norsko
11. 5., 19.00 v Negrelliho viaduktu – sběrné suroviny, Prvního pluku 

Klaus Modick / Německo
11. 5., 21–21.30 v Galerii Litera, Karlínské náměstí 27  

Helder Macedo/ Portugalsko
11. 5., 21.30–22.00 v čajovně Dharmasala, Peckova 15

Lotta Lundbergová / Švédsko
11. 5., 19.00 v Corsko Court – Skanska, Křižíkova 34a  

Dana Percecová a Ciprian Vălcan / Rumunsko
11. 5., 18.30–19.00 v Economii, Pernerova 47

Michel Lambert/ Belgie / Valonsko 
11. 5., 19.00 v Machine House FG Forrest, Pernerova 57 

Pieter de Buysser / Belgie / Vlámsko 
11. 5., 18.00–18.30 v Aerohouse, Šaldova 12

Alain Mabanckou / Francie
11. 5., 19.00–19.30 v Základní škole – knihovna, Lyčkovo náměstí

Katja Kettu / Finsko
11. 5., 19.00 v Invalidovně / sál prof. Grubera, U Invalidovny 136


SPOLEČNÁ AUTOGRAMIÁDA SEVERSKÝCH AUTORŮ
Kaspar Colling Nielsen, Siri Petersenová, Lotta Lundbergová, Katja Kettu
20.00–20.30 v Karlin Studios, Křižíkova 69


PROGRAM:

Sokol Karlín. Kaspar Colling Nielsen: Dánská občanská válka 2018-24. Dánsko. Jiří Vyorálek

Retrobus Škoda 706 RTO v Malého ul. – u viaduktu. Ralph Dutli: Poslední cesta Chaima Soutina. Švýcarsko. Petr Stach.

Negrelliho viadukt – sběrné suroviny. Siri Petersenová: Ódinovo dítě. Norsko. Jana Stryková. 

Hauch Gallery. Michael Palin: Pravda. Velká Británie. Martin Myšička.

Danube House. Erri de Luca: Boží hora. Itálie. Ivan Lupták.

Klášterní kaple sv. Karla Boromejského. Jesús Carrasco: Na útěku. Španělsko. Lukáš Hlavica.

Galerie Litera. Klaus Modick: Koncert bez básníka. Německo. Jaroslav Plesl.

Kavárna Kočičí. Jacek Dehnel: Lala. Polsko. Jan Teplý.

Čajovna Dharmasala. Helder Macedo: Život tak krátký na lásku tak dlouhou. Portugalsko. Aleš Procházka.

Karlínské spektrum / Dům dětí. Alexander Münninghoff: Pokračovatel rodu. Nizozemsko. Jiří Štrébl.

Karlin Studios. Etgar Keret: Sedm dobrých let. Izrael. Ondřej Volejník.

Vitra. Eva Menasse: Kvazikrystaly. Rakousko. Simona Babčáková. 

Corso Court – Skanska. Lotta Lundbergová: Nultá hodina. Švédsko. Lucie Polišenská.

Economia. Dana Percecová a Ciprian Vălcan: Metafyzika cyklistů. Rumunsko. Miroslav Etzler.

Kotelna 55. Monika Kompaníková: Piata loď. Slovensko. Magdaléna Zimová.

Machine House – FG Forrest. Michel Lambert: Bezvadná projížďka. Belgie / Valonsko. Daniel Bambas.

Aerohouse. Pieter de Buysser: Řezači kamene. Belgie / Vlámsko. Roman Zach.

Základní škola Lyčkovo nám. – knihovna. Alain Mabanckou: Prasklej sklenička. Francie. Ondřej Pavelka.

Český rozhlas – studio A. Joseph O’Connor: Parádní jízda. Irsko. Vasil Fridrich
.
Invalidovna/ kaple. György Spiró: Žena, propánakrále! Maďarsko. Marek Němec.

Invalidovna/ sál prof. Grubera. Katja Kettu: Porodní bába. Finsko. Zuzana Slavíková.

Kontakt pro novináře: 

Oddělení komunikace a marketingu
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  

  ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra  více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a  oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 230 uskutečněných akcí patří do kategorie „literatura“. Od srpna 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka. 


 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: