Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Do Madridu, Bukurešti a Kyjeva nastupují noví ředitelé

06.01.2015: Českému centru Madrid a Českému centru Bukurešť budou šéfovat noví ředitelé. Do funkce ředitele Českého centra Madrid nastupuje Stanislav Škoda, novým ředitelem Českého centra Bukurešť se od jara roku 2015 stane František Zachoval, ředitelkou Českého centra Kyjev je od listopadu 2014 Lucie Řehoříková. Stanislav Škoda vystřídá ve funkci Věru Zátopkovou, František Zachoval nastupuje do Bukurešti za Reného Kubáška, kterému na jaře příštího roku končí funkční období.

Stanislav Škoda (1976), vystudoval PF UK a FF UK, působil jako externí redaktor týdeníku Expres a časopisu Babylon. Pracoval ve španělské redakci ČRo, režíroval a napsal scénáře k více než dvaceti dílům dokumentárního cyklu „Na cestě“, týkajících se nejčastěji zemí Latinské Ameriky a Španělska. Vydal knižně překlady povídek a divadelních her ze španělštiny a vlastní knihu krátkých fejetonů nazvanou Kuba: Ostrov, který se zdál. Nový ředitel rozšíří programové akce také mimo španělskou metropoli. „Na rok 2015 jsou naplánovány projekty v Barceloně, Lleidě, Zaragoze a v Gran Canaria. Česká republika má na Iberském poloostrově dobré jméno především díky české kultuře“, říká Stanislav Škoda. „Španělé hodně uznávají Bohumila Hrabala a mají rádi Jaroslava Haška. Silně zde rezonuje také Česká nová vlna 60. let,“ dodává. Programovou koncepci centra více zaměří také na české umění a design.

František Zachoval (1979) – publicista, kurátor a kulturní manažer. V roce 2006 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Spoluzaložil on-line televizi Artyčok.TV (2006) a nakladatelství The Karte (2010). Vedl Digitální laboratoř AVU (2006–2014), působil na Katedře teorie a dějin umění AVU (2007-2014). Dlouhodobě se věnuje reemigračním procesům, které zkoumá v různých úrovních: poválečná migrace, emigrace výtvarných umělců po roce 1968 a současná mobilita. Na svém kontě má řadu výstav: Rudolf Valenta. Rekonstruktion (ČC Berlín, 2014); External Memory - Internal History (Mannheim, 2014); The Bureau of Melodramatic Research (Školská 28 Praha, 2014); Janek Rous, Štěpánka Sigmundová (výstava, MWW Vratislav, 2013) nebo Alexander Kluge in Prag (filmová retrospektiva, AVU Praha, 2012). V roce 2014 byl hlavním odborným garantem mezinárodní konference Exile organizované AVU Praha.

Do funkce ředitele vstupuje s vizí více a intenzivněji propagovat současné české umění:Pravidelně si pokládám tradiční otázku: „Co bylo a co je umění a jaká je podstata umění. Co je jisté: vznešené odpovědi měly a mají krátké trvání. Neboť umění se mění – oproti stálým definicím  pozorovatelů a provozovatelů“, uvedl nastávající ředitel českého centra v Bukurešti.

České centrum Kyjev vede od 1. listopadu 2014 Lucie Řehoříková. Na postu ředitelky centra vystřídala Dagmar Ostřanskou.

Lucie Řehoříková (1977) vystudovala rusistiku a ukrajinistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let vyučovala angličtinu, ruštinu a češtinu na jazykových školách domai v zahraničí. Věnuje se komparatistice (studie na téma Ruská a Ukrajinská krátká próza), editorské práci (antologie současných ukrajinských povídek Ukrajina, davaj Ukrajina), překládá z ruštiny a ukrajinštiny (Šiškin, Sorokin, Uljanenko), má zkušenosti s organizováním kulturních akcí.

Stála u zrodu středoevropského festivalu Měsíce autorského čtení, působila též jako dramaturgyně. Nástup do funkce komentuje slovy:

"Inter arma silent musae, říká se. Nemusí tomu tak být. Je to nedávno, kdy byl svět rozdělen na dvě poloviny, mocnosti přitom harašily zbraněmi. A lidé pašovali knihy, hltali koncerty, milovali poezii. I proto jsem v Ukrajině a vážím si toho. Byla bych ráda, aby se České centrum v Kyjevě stalo ambasadorem kultury, vzdělanosti
a smíření."

České centrum Madrid

České centrum Madrid bylo založeno v roce 2004. Prostřednictvím kulturních událostí, výstav, koncertů, filmových festivalů, literárních čtení a dalších uměleckých akcí,  představuje českou kulturní scénu na území Španělska. Spolupracuje s nejprestižnějšími španělskými institucemi (Instituto Cervantes, Filmoteca Espanola, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, El centro de arte contemporáneo Bilbao Arte…). Zaměřuje se na organizaci dlouhodobých projektů (účast českých umělců na PhotoEspaña 2013, Festival Internacional de Jazz de Madrid).

Usiluje o propojování odborných institucí obou zemí  a zprostředkovává kontakty  s uměleckými školami. V roce 2013 uskutečnilo více než 150 akcí propagujících Českou republiku.

 České centrum Bukurešť

České centrum  Bukurešt bylo založeno v roce 1981,  dlouhodobě si udržuje silnou pozici na rumunské kulturní scéně. Organizuje a podporuje české kulturní aktivity rumunské veřejnosti. Snahou centra je přiblížit současné české umění a nejnovější objevy na české kulturní scéně zejména mladé rumunské generaci – především v oblasti dokumentárního filmu (festival One World Romania), hudby (festival SOUNDCZECH), výtvarného umění, fotografie a architektury.

V rámci své další činnosti České centrum Bukurešť zajišťuje vydávání překladů české literatury (edice Cartea Cehă) a spolupracuje s agenturou CzechTourism v oblasti cestovního ruchu. V roce 2013 uskutečnilo více než 90 akcí a projektů propagujících Českou republiku.

České centrum Kyjev

České centrum Kyjev bylo založeno v roce 1996. Každoročně organizuje desítky kulturních událostí, výstav, koncertů, literárních setkání.  Svou strategii zaměřuje na propojování aktivit českých a ukrajinských umělců, hlásí se k tématu lidských práv (Ozvěny Jednoho světa). Spolupracuje s předními ukrajinskými institucemi a subjekty (Shcherbenko Art Centre, Oděský mezinárodní filmový festival, Docudays…). 

V roce 2013 uskutečnilo více než 190 akcí propagujících Českou republiku.


Kontakt pro novináře:
Česká centra - ústředí 
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center          
M: +420 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz

 


 

ĆESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí ve 22 zahraničních metropolí na  3 kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: