Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Czech That Film 2015

Ve dnech 27. 3. 2015 – 31. 7. 2015 proběhne ve Spojených státech amerických další ročník rozsáhlé přehlídky českých filmů Czech That Film. Cedar Rapids, Chicago, Cleveland, Dallas, Denver, Houston, Los Angeles, Little Rock, Minneapolis, New York City, Oklahoma City, Phoenix, Portland, San Francisco, Seattle, Salt Lake City, Washington, D.C. 17 velkých měst, pět nových českých filmů. Oficiálním hostem přehlídky je Andrea Sedláčková a debutující režisér a scénárista Jiří Mádl, jehož „Pojedeme k moři “ se na jaře představí americké veřejnosti. Další ročník prezentace české kinematografie připravila Česká centra a Generální konzulát České republiky v Los Angeles ve spolupráci s partnery.

Filmová přehlídka nejlepších českých filmů uplynulého roku Czech That Film si již našla pevné místo v kulturním kalendáři řady amerických měst. Své o tom ví Michal Sedláček, generální konzul ČR v Los Angeles, který s myšlenkou organizovat pravidelné filmové přehlídky nejnovějších českých filmů poprvé přišel v roce 2012.

 „Jména jako Miloš Forman, Jan Švankmajer, Ivan Passer či Jiří Menzel zůstávají ve Spojených státech amerických významnými pojmy. Nastupující generace českých režisérů se však v USA netěší takovému povědomí. Generální konzulát České republiky v Los Angeles se proto snaží prostřednictvím filmového festivalu Czech That Film zviditelnit současnou českou kinematografii. Tato filmová přehlídka navíc významně zviditelňuje i samotnou Českou republiku u širokého amerického publika a ve spolupráci s agenturou Czech Tourism oslovuje i mladší generaci Američanů.“ uvedl Michal Sedláček.

Po úspěšných předchozích ročnících, kdy se návštěvnost na jednotlivých projekcích zdvojnásobila, se festival letos rozšíří do dalších měst po celých USA.

Návštěvníci přehlídky zhlédnou díla současné filmové tvorby: Fair Play (rež. Andrea Sedláčková), Pojedeme k moři (rež. Jiří Mádl), Klauni (rež. Viktor Tauš), Život podle Václava Havla (rež. Andrea Sedláčková), Krásno (rež. Ondřej Sokol) a Zakázané uvolnění (rež. Jan Hřebejk).

VŠE ZAČÍNÁ V LOS ANGELES

Hlavními hosty filmové přehlídky jsou Andrea Sedláčková a Jiří Mádl. Oba režiséři se zúčastní projekcí svých filmů. Třetím hostem je filmová a divadelní herečka Eva Jeníčková, která přijíždí aby osobně představila snímek Klauni režiséra Viktora Tauše.

Třetí ročník filmového festivalu Czech That Film odstartuje slavnostní projekcí snímku Fair Play režisérky Andrei Sedláčkové v kině Norris Cinema Theatre v Los Angeles 27. března 2015.  Snímek Fair Play byl Českou filmovou a televizní akademií nominován do klání o slavnou zlatou sošku a také pronikl do do výběru na Evropské filmové ceny. Motto „Jsou hranice, za které se nejde“ vypovídá  o životě vrcholových sportovců v bývalém Československu. 

Zvláště výrazným a diskutovaným by měl podle předpokladů být druhý hlavní film přehlídky Pojedeme k moři, který zde bude uveden za osobní účasti režiséra Jiřího Mádla: „Nikdy jsem nechtěl režírovat, ale vždycky jsem chtěl psát. Ta touha chopit se u Pojedeme k moři režie se ve mně rozhořela až později. Ale i díky tomu cítím víc než u předchozích projektů, že tenhle je skutečně můj. Ve filmu dodržuju formu amatérskýho videa dle možností dnešních dětí a už teď víme, že svým způsobem vyprávění je ‚Pojedeme k moři‘ jediným filmem svýho druhu na světě. Tím, že se týká rodiny a přátelství je ale přenesitelnej i ven a  byť jsem na to původně vůbec nepomyslel, jeho mezinárodní pouť se zdá ještě úspěšnější než ta domácí“ řekl talentovaný režisér.  Snímek získal řadu zahraničních ocenění, naposledy Hlavní cenu, Cenu dětské poroty a Cenu INIS za inovativní přístup na Montreal International Children's Film Festival. 


ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI PŘEHLÍDKY

Filmovou událost připravila Česká centra ve spolupráci s Generálním konzulátem v Los Angeles. Stejně jako loni, i letos se bude v každém ze zúčastněných měst konat řada doprovodných akcí, zahajovací a zakončovací recepce či debaty s českými tvůrci.  

Dalšími partnery rozsáhlé filmové události jsou Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, Generální konzulát ČR v Chicagu, České centrum New York.

 

 

Czech that Film/ Harmonogram přehlídky:

 

Los Angeles                (27.3.  –   1. 4. 2015)
San Francisco            (28.3. –   30. 3. 2015)  
Phoenix                       duben 2015
Salt Lake City             (5.5.  – 6.5. 2015)
Denver                         (7.5.  – 10.5. 2015)
Portland                      (8. 5.  – 10. 5. 2015)
Washington                (13. 5. ; 10. 6. 2015)
Cleveland                    (15.5.  – 16.5.2015)
Houston                       (15.5. – 17.5. 2015)
Oklahoma City           (15.5. – 17.5. 2015)
Dallas                          (18. 5. – 20.5. 2015)
Chicago                      červen 2015
Little Rock                  (5.6.  – 6.6. 2015)
Mineapollis                 24. 6. 2015
Cedar Rapids             (26. 6. – 27. 6.2015)
New York                     (12.,16., 23., 30.6. )
Seattle                         (10. 7. –12.7. 2015)

Promítané filmy

Fair Play (rež. Andrea Sedláčková)
Pojedeme k moři  (rež. Jiří Mádl)
Klauni
(rež. Viktor Tauš)
Život podle Václava Havla (rež. Andrea Sedláčková)
Krásno (rež. Ondřej Sokol)
Zakázané uvolnění (rež. Jan Hřebejk)

 

Organizátoři přehlídky:

České centrum New York, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu, Generální konzulát v Los Angeles, Generální konzulát v Chicagu

 

Více na : www.czechthatfilm.com

 

 

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí 
Petra Jungwirthová
Tisková mluvčí  Českých center
mobil: 725 890 030   
e-mail jungwirthova@czech.cz

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: