Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

DISAPPEARING ACT IV: Současné evropské filmy v New Yorku

Českou republiku reprezentuje Václav Kadrnka a jeho Osmdesát dopisů.

 České centrum New York a Rumunský kulturní institut v New Yorku ve spolupráci s dalšími 23 evropskými kulturními instituty a zastupitelskými úřady ze sítě EUNIC uvádějí čtvrtý ročník přehlídky současných evropských filmů Disappearing Act, jehož vznik iniciovalo České centrum New York a oslovilo Irenu Kovářovou, která jej po 4 roky kurátoruje. Dvanáctidenní filmový festival, který se bude konat v New Yorku od 11. do 22. dubna 2012, představí 25 současných evropských filmů původem z 21 zemí.

Českou republiku bude na přehlídce zastupovat Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky, který přiveze svůj film na newyorskou premiéru 15. 4. osobně a po promítání se zúčastní diskuse s diváky.

Disappearing Act, jehož první ročník se konal v roce 2009, se stal oblíbenou přehlídkou, která potvrzuje vitalitu evropského filmu. Letos budou opět uvedeny filmy, které si vydobyly pozici na mezinárodních festivalech a u odborné kritiky, ale zůstaly převážně utajeny americkému publiku. Některé z nich se sice objevily v americké distribuční síti nebo byly vydány na DVD, ale přesto nejsou uváděny tak často, aby si mohly získat širší uznání. V přehlídce Disappearing Act dostanou tyto filmy druhou šanci získat si nové diváky a zájem médií.

Některé z filmů na festivalu osobně uvedou jejich tvůrci, kteří se po projekci zúčastní diskuse s diváky. Úvodní snímek festivalu – německý The System – představí při jeho americké premiéře režisér Marc Bauder a scénáristka Doerte Franke, dále se diváci mohou těšit na Argyrise Papadimitropoulose, jednoho z režisérů řeckého Wasted Youth, na již zmiňovaného

Václava Kadrnku a jeho Osmdesát dopisů, přijede i Uliks Fehmiu, producent a protagonista srbsko-německo-švédského počinu White White World.

Disappearing Act IV nabídne několik newyorských premiér, vedle již jmenovaných The System, Osmdesát dopisů a Wasted Youth, také polský snímek Christening a španělský Amador. Program festivalu zahrnuje i již tradiční panelovou diskusi, tentokrát se diskutující zaměří na přítomnost evropské kinematografie na amerických univerzitách. (V minulosti se diskutovalo například o dostupnosti cizojazyčných snímků pro amerického diváka.)

Festival bude probíhat na třech místech v New Yorku: úvodní projekce se uskuteční 11. dubna v IFC Centru, na dva dny – 13. 4. a 14. 4. – poskytne své prostory French Institute Alliance Francaise a po celou dobu festivalu se bude promítat v Bohemian National Hall, České národní budově, kde se 10. dubna uskuteční již zmiňovaná panelová diskuse o současném evropském filmu.

Disappearing Act IV je oficiálním projektem Sdružení evropských národních kulturních institutů EUNIC, který je podpořen Delegací Evropské unie v OSN.

Vstupné na projekce je s výjimkou úvodního filmu The System (a následné party) zdarma.
Všechny filmy budou uvedeny v  původním znění s anglickými titulky.

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.
Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.
Více na: www.czechcentres.cz

Kontakty
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz    
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251

České centrum New York
Jan Žahour, komunikace, rozvoj
E: zahour@czechcenter.com
T: 646 422-3392
IP: + 420/234 668 434

Více na: www.czechcentres.czwww.czechcenter.com; www.icrny.org

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: