Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Open City London uvádí Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

15. výročí svého založení oslaví Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF Jihlava) v Londýně v rámci svého profilu na soutěžním festivalu dokumentů Londýn - otevřené město. Ŕeditel MFDF Jihlava Marek Hovorka zasedne v mezinárodní porotě, kterou povede z Cannes ověnčený Christi Puiu (Smrt pana Lazarescu).

Festival představí mimo jiné programovou sekci zaměřenou na českou dokumentární tvorbu, kterou jihlavský festival kurátorsky připravil.

Open City London (Londýn otevřené město) 
Nový mezinárodní čtyřdenní festival dokumentárních filmů Londýn otevřené město, který zahajuje 16. června v Londýně, si na rozdíl od britského festivalu v Sheffieldu zaměřeného na profesní publikum klade za cíl propojit diváky s dokumentárním filmem a oslavit je pomocí projekcí a diskusí. Divákům nabízí v průběhu čtyř dnů 10 000 lístku na 140 filmů, open air kino poháněné cyklisty, koncerty a ceny pro vítězné filmy spojené s finanční odměnou udělené mezinárodní porotou.

Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava, se v mezinárodní porotě festivalu ocitá ve skvělé společnosti. Kromě předsedy poroty,  rumunského režiséra Christi Puiu, v ní zasedne mimo jiné režisér Pawel Pawlikowský (Poslední útočiště, Moje léto lásky), producent Simon Chinn (Muž na laně).


V centru pozornosti - Jihlava
Festival Londýn otevřené město se ve svém inauguračním ročník rozhodl vzdát hold jihlavskému festivalu dokumentárních filmů, který se za 15 let své existence stal nejdůležitějsím festivalem dokumentárních filmů zaměřeným na tvorbu střední a východní Evropy. Jihlavský festival dostal možnost se na festivalu prezentovat vlastním kurátorským programem, uvedeném pod názvem Jihlava Shorts, a výběrem ze současné české dokumentární tvorby.

Česká republika se stává hlavní zemí, která se na festivalu letos prezentuje. V soutěži se objeví dokumentární film Heleny Třeštíkové Katka, mimo soutěž pak film Ivana Vojnára věnovaný tematice reality TV Cinematerapie. V rámci studentských filmů pak festival uvede film Viery Čakanyové Alda a film Viktórie Dzurenkové Tomáš z produkce FAMU.

Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn:  „Možnost profilovat se v mezinárodním kontextu je velkým uznáním reputace, které si MFDF Jihlava za svou dobu existence vydobyl a jsme rádi, že se tak jihlavským festivalem seznámí odborní i laičtí diváci v Londýně.“

 


Organizátoři
České centrum Londýn, Open City London, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Zastupitelský úřad ČR v Londýně. 


Kontakty

Fotografie a informace: 
České centrum Londýn, Renata Clarková,
Tel. ČR: 234 668 318, 
E-mail: clarkova@czechcentre.org.uk

Česká centra, Praha, Oddělení komunikace, Ivana Síglerová,
Tel.: 234 668 251, GSM: 725 890 029, 
E-mail: komunikace@czech.cz


Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a aktivně podporují vnímání ČR ve světě jako moderní a kreativní země s bohatou kulturní tradicí. Působí prostřednictvím své sítě 22 Českých center ve 20 zemích na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR zřízenou pro propagaci České republiky v zahraničí.

Více informací na www.czechcenters.cz

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: