Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

AD HOC!

Od 4. 10. 2012 do 26. 10. 2012 mohou návštěvníci Českého centra Praha obdivovat grafický design ze Skandinávie.

AD HOC!
Výstava se koná pod záštitou J.E. Päivi Hiltunen-Toivio, velvyslankyně Finské republiky.

České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

Od 4. 10. 2012 do 26. 10. 2012 mohou návštěvníci Českého centra Praha obdivovat grafický design
ze Skandinávie. Výrazné motivy a odvážné barevné kombinace budou k vidění na výstavě současného finského filmového plakátu konané v rámci Designbloku 2012.  Jedná se tak v pořadí o druhou výstavu,  kterou Česká centra rozšiřují atraktivní nabídku nadcházející designérské přehlídky pravidelně organizované spol. Profil Media. 

Výstava s názvem  AD HOC!, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, reflektuje aktuální trendy v oblasti tvorby plakátu.
Výběr exponátů je dílem známého finského grafického designéra Pekka Loiri. Představí se zde  díla autorů zvučných jmen:  Kari Piippo, Jukka Veistola, Aimo Katajamäki, Hilppa Hyrkäs, Ilkka Kärkkäinen, Esa Ojala.  Chybět však nebudou ani ukázky tvorby nastupující generace mladých designérů Pekka Piiippo, Antti Raudaskoski, Jenni Kuokka. 
Celkem bude vystaveno  80 plakátů.
Kurátor Pekka Loiri dodává: „Finský grafický design vyrůstá ze stejných kořenů a ze stejné půdy jako jiná odvětví finského a skandinávského designu. Drsné podmínky života v severských zemích vedly k zaměření na funkčnost předmětů, na zdobení objektů zbýval jen omezený prostor. Avšak v člověku je věčná chuť a touha po kráse. I finští umělci se inspirovali secesí, která ve zdejší specifické podobě ovlivnila zárodky grafického designu. Současný finský grafický design se zdá hodně ovlivněný nadnárodními vizuálními fenomény.  Přesto žádné dílo nevzniká mimo svůj prostor  a čas a je důležité si minulé a současné trendy uvědomovat k pochopení těch nastávajících.“

České centrum Praha uvádí výstavu v rámci Designbloku 2012. Slavnostní vernisáž se uskuteční 3. 10. 2012 v 18 hodin. Pozvánka v elektronické podobě je součástí této tiskové zprávy.

Autoři zastoupeni na výstavě: Tapani Aartomaa, Timo Berry, Hilppa Hyrkäs, Aimo Katajamäki, Jenni Kuokka, Ilkka Kärkkäinen, Pekka Loiri, Santtu Mustonen, Esa Ojala, Kari Piippo, Pekka Piippo, Antti Raudaskoski, Antti Uotila, Kyösti Varis, Jukka Veistola,  Klaus Welp.

Kurátor výstavy: Pekka Loiri

 Partnerským projektem AD HOC!  je mezinárodní výstava studentského grafického designu MYSTERY, která probíhá od 25. 9. do 14. 10. v Galerii Altán Klamovka a od 4. do 26. 10. v Maďarském institutu Praha. 

Česká centra pro český design ve světě
Prezentace českého grafického, produktového
i módního designu ve světě patří k programovým prioritám Českých center. Propojení tvořivosti, umu a současného životního stylu představuje oborově právě design, na který se při prezentaci moderní tváře Česka zaměřujeme nejvíce.
Česká centra realizovala loňského roku bezmála šedesát designových projektů ve světě.


Česká centra:
Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizují doprovodné programy s designéry.

Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, CzechGrand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže.

Organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů.

Více informací:
www.czechcentres.cz/prague


Kontakty:

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
komunikace@czech.cz

Petra Jungwirthová
T: 234 668 237
M: 725 890  030

Ivana Síglerová 
T: 234 668 251


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: