Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká inspirace pomáhá pootevřít archívy maďarské státní policie

V úterý 20. září se v galerii Archivu otevřené společnosti (Open Society Archive - OSA) v Budapešti otvírá výstava pod názvem „Operativní fotografie. Budapešť a Praha očima státní bezpečnosti.“ Na vernisáž do Budapešti přijíždí ředitel pražského Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman.

Společný maďarsko-český projekt vznikl z iniciativy Českého centra a jeho základem se stal fotografický materiál „Praha objektivem tajné policie“, který Ústav pro studium totalitních režimů připravil jak v knižní podobě, tak jako výstavu prezentovanou  v rámci českého předsednictví v EU v roce 2009. Ta od té doby absolvovala turné po několika evropských zemích i USA a letos byla představena ve třech ruských městech.  

Budapešťská výstava rozšiřuje českou kolekci o obdobný materiál pořízený ve stejné době (převážně v 70. letech 20. stol.) maďarskými soudruhy v Budapešti. Panely jsou rozděleny podle jednotlivých případů, tedy podle cílových osob nebo skupin disidentů, na které se zaměřila pozornost kumunistického represívního aparátu. V případě sledování Gábora Demszkého (pozdějšího dlouholetého primátora Budapešti)  vidíme situaci dokonce výjimečně i z opačné perspektivy: Demszkého přátelům se podařilo vyfotografovat své „nenápadné“ policejní průvodce v akci. Výstava obsahuje i trojrozměrné předměty (technické pomůcky tajné policie) a je doprovázena promítáním dobových policejních výukových filmů, na kterých si může návštěvník porovnat, jak se zaškolovala československá a jak maďarská sledovačka.  (Na přiložených obrázcích je znázorněna instalace skryté kamery do aktovky.)

Michal Černý, ředitel Českého centra Budapešť, vyzdvihuje inspirativní aspekt projektu: „Když jsme oslovili Archiv otevřené společnosti, zda by o českou výstavu měli zájem,  Miklós  Tamási, šéf výstavní sekce OSA,  hned navrhl, abychom to pojali ne jako hostování české expozice, ale jako společný projekt, který by vedle českých fotografií obsahoval i obdobný materiál z maďarských archívů.  V tom byla skryta velká výzva. Vždyť v Maďarsku se na skutečné otevření archívů bývalé státní bezpečnosti stále čeká, celé téma je dnes takříkajíc u ledu  a bylo jasné, že získat obrazový materiál pořízený  v 70. a 80. letech na budapešťských ulicích nebude vůbec jednoduché.

 

 

Více na

www.osaarchivum.org/
http://budapest.czechcentres.cz


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: