Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Originální koláže Iona Bârlădeanu v Českém centru Praha

České centrum Praha tento čtvrtek otevře výstavu originálních koláží rumunského umělce Iona Bârlădeana, jehož díla byla vystavována v Paříži či Londýně společně s Andy Warholem a Marcelem Duchampem.

 Ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek k této výstavě řekl: „Autentické a dech beroucí koláže Iona Bârlădeanu patří rozhodně k tomu nejzajímavějšímu na rumunské výtvarné scéně. Když Bârlădeanu loni projevil souhlas s případnou výstavou v České republice, neváhali jsme ani chvíli.“ 

Už v loňském roce byl na festivalu Jeden svět s nebývalým úspěchem představen rumunský dokument o umělci žijícím na ulici. Diváky zaujal nejen jeho osud, ale zejména neotřelé koláže v úsměvném osobitém stylu. Umělce pohybujícího se na okraji společnosti objevil galerista Dan Popescu a zasadil se o proslavení jeho pop-artových děl v zahraničí. Česká centra nechtějí zaostávat za světovou konkurencí, a tak přivezou díla tohoto kontroverzního umělce také do Prahy. 

Dan Popescu o Ion Bârlădeanovi napsal: „Takové lidi potřebuje každá otevřená společnost, protože dokáží být zároveň s ní i proti ní. Vždy to byli a jsou strůjci kritických debat, ironici, cynici, bouřliváci a provokatéři, ale právě oni určují filozofické normy západní civilizace… Jejich svobodný duch jim dává právo uplatňovat sžíravou kritiku vůči společnosti, ale právě takové projevy dokáží vyvolat změny a vytvořit nová pravidla.“ 

Ion Bârlădeanu se narodil v roce 1946 a více než 30 let se odmítal stát "čestným občanem". Za komunismu vystřídal několik nestálých profesí. Ve 20 letech odešel ze své rodné vesnice, aby pracoval na třtinových plantážích u města Tulcea a později jako přístavní dělník ve městě Constanţa. Po příjezdu do Bukurešti byl hrobníkem, dělníkem na pile, ostrahou i nekvalifikovanou pracovní silou v Paláci lidu (v megalomanském paláci prezidenta Ceauşescu). Od roku 1989 žil na okraji společnosti, živil se jako třídič odpadků z paneláků na ulici Moşilor a poskytoval drobné služby lidem, kteří tam žili. Do dnešního dne nebyl nikdy trvale zaměstnán a nezaložil rodinu. 

„Všechny ty roky však věnoval práci na svém velkém díle, které ukazuje jen „pár inteligentním lidem". Udělal to, co by podle mého názoru měl, obrazně či doslovně, udělat každý umělec: vydal se nejistou cestou do země nikoho, kde každá společnost nakonec odhodí své masky: na samé dno společnosti. Během života sbíral Ion Bârlădeanu časopisy a obrázky a vytvořil z nich sérii unikátních koláží. Všechny vypadají jako filmové záběry. S vrozeným talentem pro kreslení a vášní pro film stvořil imaginární proto - pop svět, kterým se ale pochlubil o 20 let dříve, než ho rumunská společnost mohla vůbec pochopit a docenit. V Rumunsku je pop estetika postkomunistickou realitou a přímým důsledkem konzumní společnosti. S omezenými zdroji nebo zcela bez prostředků vytvořil Bârlădeanu desítky filmových políček, kterými vypráví ucelený příběh. Všechny jeho koláže jsou velmi zvláštním hybridem pop-artu a dadaismu, šmrncnutým trochou surrealismu a špetkou komunistického gulagu, ve kterém filmový svět a známé obchodní značky symbolizovaly svobodu.“ dodává Dan Popescu. 

Výstava "Umění navzdory všemu" představuje výběr z díla Iona Bârlădeanu, umělce, který tvořil mimo společenský proud a vnímal umění jako individuální svobodu. Jedná se o nejkomplexnější výběr z jeho díla. Na sklonku 70. let začal s portréty, poprvé experimentoval s kolážemi a pozvolna zdokonaloval svou techniku během 80. let. Období od konce 80. let do dnešního dne je obdobím jeho tvůrčí zralosti.

Ion Bârlădeanu zvolil pro svůj život svobodu a pohrdání všemi druhy konvencí. V kolážích stvořil pomyslnou arénu, ve které byl vždy vítězem, kde bylo pokrytectví poraženo za jásání davů a kde si svůj humanisticko - ironický scénář mohl přehrávat stále dokola.

Místo konání: Rytířská 31, Praha 1
Vernisáž se bude konat 3. května 2012 v 18:00 hod.

DOPROVODNÝ PROGRAM:
23. 5. 2012, 18:30 / Promítání filmu Svět podle Iona Bârlădeanu s diskuzí
24. 5. 2012, 10:00 – 17:00 / KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM

 

 DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: