Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Přímý přenos na ČT Art: Benefiční koncert České filharmonie s Nadací Via

Česká filharmonie pomáhá nemocnicím s pacienty zasaženými koronavirem. V sobotu 28. března 2020 zazní v přímém přenosu na ČT Art ve 20 hodin benefiční koncert nazvaný Pomáháme s Českou filharmonií. V programu zazní Bachova Suita C Moll, následují slavné skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Nejznámější symfonická báseň "Vltava" (opus Má vlast) zahraje v sólové úpravě pro harfu Jana Boušková. V průběhu večera se současně představí koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve složení koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, zástupce koncertního mistra violoncellové sekce prvního českého orchestru Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Průvodcem večera, který hodlá pomoci a dodat naději, je Jiří Vejvoda.

Koncert z Dvořákovy síně přenáší Česká televize. Streaming bude možné volně sdílet na sociálních sítích, a to i prostřednictvím Českých center v zahraničí.

Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. Pro dárce připravuje Nadace Via veřejnou sbírku. "První nápad na přenos orchestrálního koncertu bez posluchačů v sále, na kterém měla zaznít ikonická Má vlast od Bedřicha Smetany, vzal za své kvůli příliš velkému počtu hráčů na pódiu," doplňuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl, který se podílel na přípravách benefice od samého počátku. "A tak jsme se dohodli na programu, který je co do počtu účinkujících významně skromnější, ale z vysokého standardu provedení rozhodně nic neslevuje a naše diváky, kteří ztratili možnost chodit za kulturou kamkoliv ven, určitě potěší."

Koncert s názvem Pomáháme s Českou filharmonií se koná za podpory Lubomíra Zaorálka, ministra kultury České republiky.
Partnerem je Česká spořitelna.
Organizátorem veřejné sbírky je Nadace Via. Příspěvek v libovolné výši  lze posílat prostřednictvím dárcovského účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz. Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice - Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Všechny  čtyři nemocnice pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.

Při přípravě i v průběhu koncertu budou platit přísná hygienická opatření, aby byl bezpečný pro všechny zúčastněné. Vedle povinnosti nošení roušek, kvůli níž nebylo možné do programu zařadit skladby pro dechové nástroje, budou účinkující dodržovat doporučený odstup, moderátor a účinkující nebudou na pódium vstupovat stejnými dveřmi, klaviatura bude po každém vystoupení dezinfikována, televizní štáb bude používat respirátory. Přenos umožní vyspělá digitální technologie včetně dálkově ovládaných robotických kamer instalovaných ve Dvořákově síni v průběhu minulé sezony.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: