Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Čeští umělci v novém roce 2020 nezahálí a získávají inspiraci za oceánem

Delegace z České republiky se druhý lednový víkend vydala za divadelním uměním v New Yorku díky programu Propagace českých scénických umění do zahraničí, jehož součástí je prezentace České republiky na významných zahraničních veletrzích a festivalech, a který koordinuje Oddělení mezinárodní spolupráce Divadelního ústavu.

Na základě otevřené výzvy byli vybráni Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín a režisér Jan Mocek. Během svého pobytu v New Yorku měli možnost navštívit festival a sympozium Under the Radar, které pořádá slavné newyorské Public Theater, pak také veletrh scénických umění The Association of Performing Arts (APAP), každoročně organizovaný Asociací amerických profesionálů ve scénických uměních, a další profesní akce konané v New Yorku v tomto období.

Partnerem programu je České centrum v New Yorku.

Režisér Jan Mocek:
"Zásadní pro mne byl networking s lidmi z festivalu. Mohl jsem navázat kontakty s new yorskou nezávislou scénou."

Ředitel Městského divadla ve Zlíně Petr Michálek:
"Viděl jsem více jak sedm představení a každé z nich pro mne bylo velmi inspirativní. Ať už šlo o broadway show či nezávislé divadlo. Pro mne jako ředitele byly přínosné i informace o systému řízení divadla v USA."


Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab:
"Navštívit New York v první polovině ledna je pro všechny, kteří se věnují divadlu, tanci nebo hudbě, obrovská příležitost. Všichni američtí producenti, ředitelé divadel, promotéři se sejdou na jednom místě. Člověk by musel objíždět několik měsíců celou Ameriku, aby se setkal s lidmi, které tady může potkat během několika dní. Koná se zde obrovská konference a veletrh performing arts APAP a zároveň několik festivalů. Pro ty, kteří se zabývají progresivním divadlem je nejdůležitější festival Under the Radar v Public Theatre.
Je to nejen příležitost zjistit, co se v americkém umění děje, ale taky upozornit americké kolegy na to co se děje u nás. Návštěva Českého centra proto nesmí v našem programu chybět!!!"

Oddělení mezinárodní spolupráce Divadelního ústavu bude na začátku února vyhlašovat další open calls for participation in fairs výzvy pro účast na veletrzích and festivals abroad festivalech v zahraničí, mezi nimiž bude například výzva k účasti na veletrhu Tanzmesse v Německu, veletrhu CINARS v Kanadě nebo bilaterální výměna s Belgií. Výzvy budou zveřejněny na webu IDU, na portálech www.divadlo.cz a na www.culturenet.cz. Sledujte také naše sociální sítě, kde budeme o výzvách informovat.

 

APAP 

10. - 14. ledna 2020
Více informací ZDE

Under The Radar 2020
8. - 19. ledna 2020
Více informací ZDE


 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: