Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Program kulturních projektů v rámci Předsednictví ČR v Radě ministrů Rady Evropy

Česká republika se již podruhé v historii ujala předsednictví v Radě ministrů Rady Evropy, které oficiálně převzala z rukou Kypru 19. května 2017. V rámci předsednictví se mimo řadu konferencí, seminářů a doprovodného programu pro delegáty uskuteční kulturní projekty, na jejichž přípravě se podílela i Česká centra.

1/ Výstava Patrimoine juif en Bohême et Moravie - 23. dubna – 30. listopadu 2017Stálá mise České republiky je patronem výstavy obrazů Henryho Arona Bouhnika z Nadace Valiske organizované v prostorách Muzea Judeo-Alsacien. Nadace Valiske je jedna z nejvýznamnějších židovských organizací působících ve frankofonním světě, která již více než 12 let organizuje výpravy s cílem zmapovat odkaz židovské kultury a historie v nejrůznějších státech světa a následně je dokumentuje prostřednictvím kulturních akcí, jakými je  právě např. výstava fotografií Henryho Arona Bouhnika. Zhruba 200 fotografií dokumentuje historii Židů na území českých zemí a Moravy.

2/ Koncert Lenky Lichtenberg – 11. června 2017

V souvislosti s patronátem výstavy Nadace Valiske, zaštiťuje Stálá mise v rámci předsednictví koncert Lenky Lichtenberg, zpěvačky židovského původu, původně žijící v ČR a vystupující v divadle Semafor. V 70. letech emigrovala a usídlila se v Kanadě, kde žije a tvoří. Její repertoár je tvořen výhradně písněmi v jidiš, které jsou věnovány památce rodiny, jež zahynula v koncentračním táboře.

3/ Výstava Charta 77 – 23. května – 6. června 2017

Výstava organizována v Radě Evropy jako připomenutí 40. výročí vzniku Charty 77 bude slavnostně zahájena dne 23. května 2017 za přítomnosti Ministra kultury ČR v den převzetí předsednictví České republiky ve Štrasburku. Slavnostní zahájení je spojeno se zahajovací recepcí a následným ceremoniálem vyvěšení české vlajky na budově Radnice města Štrasburk.

4/ Výstava bižuterie – Handmade dreams – 1. června – 3. července 2017

V prostředí zámku Vodou (Chateau Vodou) proběhne výstava české bižuterie nazvaná Handmade dreams. Výstava bude slavnostně otevřena 1. června 2017 a bude zpřístupněna veřejnosti do 3. července 2017. Slavnostní zahájení bude spojeno s recepcí a prezentací šperků českých výrobců kurátorem výstavy a ředitelem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

5/ GIPSY CZ – koncert 6. června 2017

Ve festivalovém duchu bude v prostorách zahrady Lieu d’Europe organizován koncert skupiny GIPSY CZ.

6/ Výstava soudobých českých ilustrátorů – 12 světů – červen 2017

Ve spolupráci se základní školou Conseil des XV ve Štrasburku bude v prostorách školy otevřena výstava, která má za cíl představit soudobou českou ilustraci. Současně s výstavou budou realizovány dílny pro děti, které si samy vyzkouší vytvořit ilustraci dle předloh. Předpokládá se účast jedné z vystavovaných ilustrátorek.

7/ Trio Janáček/hudební četba veršů – 25. června 2017

Koncert Tria Janáček, které představí tvorbu českých umělců vztahující se k tématice druhé světové války bude doprovázen hudební četbou veršů Hanuse Hachenburga v podání místního divadelního spolku Rodeo d´Ame.

8/ Výstava české ilustrace v Muzeu Tomi Ungerera – 6. července – 22. října 2017

Výstava české ilustrace – 120 děl  Adolfa Borna, Petra Síse, Jiřího Slívy a Jiřího Trnky ve velkolepé výstavě v Muzeu Tomi Ungerer ve Štrasburku. Předpokládá se účast pana Síse a Slívy, kteří se zúčastní slavnostního otevření a recepce pořádané starostou Města Štrasburk.

9/ Ples/módní přehlídka Tatiany Kovaříkové – 5. října 2017

V reprezentačních prostorách Pavillonu Josephine v parku Orangerie proběhne ples v hudebním doprovodu Symfonického orchestru Štrasburk pod taktovkou Etienna Bardona a následně bude představena tvorba české módní návrhářky Taťány Kovaříkové.

10/ Výstava Petra Stanického – 6. října – 29. října 2017

Ve spolupráci s Vysokou školou výtvarných umění ve Štrasburku bude realizována výstava tvorby Petra Stanického a jeho studentů nazvaná sklo v umění.

11/  Výstava o Václavu Havlovi – Politika a svědomí – 9. října 2017 – 13. října 2017

Výstava o Václavu Havlovi v prostorách Rady Evropy, zahájení plánováno v den předání Ceny Václava Havla.  Dne 14.10.2017 bude výstava zpřístupněna veřejnosti v prostorách Lieu d’Europe a předpokládá se též uvedení některé z Havlových her.

12/ Filmový festival v kině Odyssée od 11. října 2017 / Filmový festival nezávislého filmu

Ve spolupráci s kinem Oddysee připomínka jubilea Miloše Formana – filmová klasika + prezentace původních kino plakátů, promítání českých kultovních filmů a současné kinematografie.

Ve spolupráci s organizátory nezávislého filmu bude v rámci  nezávislého filmového festivalu Chacun son Court věnován jeden den promítání českých filmů. Promítání se uskuteční v prostorách Espace culturel Django Reinhardt.

13/ Český gastronomický týden – 21. října – 28. října 2017

Ve spolupráci s restaurací hotelu Sofitel Terroir and Co bude představena česká gastronomie ve Štrasburku. Vybraný český šéfkuchař zaškolí francouzský  personál a po dobu jednoho týdne bude v restauraci nabízeno české menu. Slavnostní zahájení je spojeno s tiskovou konferencí a prezentací šéfkuchaře.

14/ Koncert Štrasburské filharmonie – 9. a 10. listopadu 2017

Koncert organizovaný ve spolupráci se Stálou misí Dánska jako symbol konce českého předsednictví a začátek dánského předsednictví - z repertoáru Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Carla Nielsena, s českým sólistou Josefem Špačkem.

         

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: