Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Prohlášení ředitele Českého centra v Tokiu

Prohlášení ředitele Českého centra v Tokiu Petra Holého k současné situaci v Japonsku. Více čtete zde.

Dne 11. 3. 2011 v 14:46 japonského času (6:46 českého času) zasáhlo severovýchodní pobřeží Japonska silné zemětřesení o síle 9.0 stupňů Richterovy stupnice. Jeho epicentrum bylo v severní části Japonska poblíž oblasti Tóhoku, prefektury Mijagi a Iwate. Po prvním, asi dvě minuty dlouhém otřesu následovaly asi po čtyřicet minut ještě další otřesy v síle o 1-2 stupně nižší. Zemětřesení aktivovalo několik masivních vln tsunami. Podle JP meteorologické agentury se jednalo o nejsilnější změřené zemětřesení, které kdy Japonsko postihlo a o 4. nejsilnější zemětřesení na světě.

Otřesy přetrvávají a riziko dalšího většího zemětřesení a následných tsunami stále existuje.

V důsledku zemětřesení došlo k poškození jaderné elektrárny Fukušima, která se nachází 240 km od Tokia. Situace je nepřehledná, japonská vláda a úřady však činí všechny kroky, aby ji udržely pod kontrolou.

Ministerstvo zahraničních věcí, Velvyslanectví ČR v Tokiu a České centrum Tokio proto doporučují všem občanům ČR vyvarovat se cestování do severní oblasti ostrova Honšú. Občané, kteří se v Japonsku zdržují, by měli respektovat pokyny místních úřadů.

Velvyslanectví ČR v Tokiu ve dnech 11. a 12. 3. 2011 kontaktovalo všechny občany České republiky pobývající v Japonsku, kteří se dobrovolně registrovali v některé z jeho databází nebo na něž získalo kontaktní spojení.

Zájemci o dobrovolnou registraci se mohou hlásit dvěma způsoby: 1/ na webové stránce drozd.mzv.cz nebo 2/ na formuláři, který je ke stažení na webových stránkách www.mzv.cz/tokyo v sekci „Víza a konzulární informace, oddíl Registrace občanů.

Upozorňujeme, že České centrum bude vzhledem k současné situaci v Japonsku uzavřeno pro veřejnost, a to počínaje 14. březnem a konče 18. březnem 2011. O obnovení provozu Českého centra Tokio budeme dále informovat.

Děkujeme za pochopení,

Petr Holý
Ředitel Českého centra Tokio


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: