Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Projekt ARCHA POMOCI

České centrum Praha 18. ledna – 28. února 2011

Evropská komise vyhlašuje rok 2011 Rokem dobrovolnické práce.  České centrum Praha připravuje pod záštitou starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice a řadou dalších institucí a kulturních organizací  projekt s názvem ARCHA POMOCI. Měsíc věnovaný sociálním vztahům a tématu dobrovolnictví  bude zahájen vernisáží  výstavy soch a fotografií  „Mezi dvěma světy“, kterou jsme připravili ve spolupráci s Českým centrem Berlín,  berlínským uměleckým sdružením Pro Arte Vivendi, Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo, Goethe –Institutem Prag, Česko – německým fondem budoucnosti a Deutsch-Tschechische und -Slowakische Gesellschaft e.V.

Téměř denně se pak návštěvníci „archy“ Českého centra Praha budou moci seznámit s různými obory sociální a dobrovolnické práce. Na bohatém doprovodném programu se podílejí významní odborníci i neziskové organizace, školy a instituce, působící zejména v Městské části Praha 1 (občanské sdružení Máme otevřeno?, Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana, Deylova konzervatoř, Život 90 ad.).

Archa chce pod svojí střechou přivítat dospělé i dětské návštěvníky – ty, kteří museli ve svém životě bojovat se zdravotním hendikepem i ty, jejichž život se ubíral na první pohled snazší cestou…  Proč a jak se dokážou a mohou obě strany navzájem obohacovat a podat si ruce, bude hlavním smyslem ARCHY POMOCI.

 

Leden 2011

19. 1. – 26. 2. 2011 / výtvarné umění
Mezi dvěma světy

Sochy Ludmily Seefried–Matějkové a fotografie Zuzany Richter. Výstavu zahájí  starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, ředitel Českého centra v Berlíně Martin Krafl a publicista Štěpán Benda. Vernisáž doprovodí bubenická show kapely The Tap Tap.
vernisáž 18. 1. 2011 v 18.00 hod.


20. 1. 2011, 18:30/ literární večer
Literatura s dialogem

Prvním hostem nového pravidelného pořadu Zdenko Pavelky bude Tomáš Zmeškal, nositel ceny J. Škvoreckého. Večer doprovodí harmonikářka Hana Lundiaková.


22. 1. 2011, 14:00/ debata
Diskuze na téma senioři

K příležitosti 20. výročí založení občanského sdružení Život 90 jsme připravili debatní odpoledne na téma senioři. Program je připraven ve spolupráci s o.s. Život 90 a Městskou částí Praha 1.


25. 1. 2011, 18:30/ workshop a film
Inventura – Dobýváme veřejný prostor

O.s. Inventura, první platforma v ČR pro podporu a prezentaci umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním hendikepem, v Českém centru Praha představí úspěšný film „Pozemšťané, koho budete volit?“. Jedná se o dílo, které vzniklo v inventurní dokumentární dílně pod vedením režisérky Lindy Jablonské. Po promítání proběhne beseda s autory filmu, stážisty Inventury (filmový program od 19:30). Předcházet bude divadelní workshop (18:30 – 19:30).

 
26. 1. 2011, 9:00 a 13:00 / divadelní dílna
Workshop bezdomoveckého divadla Ježek a Čížek

Speciální divadelní workshop Madlen Komárové a bezdomoveckého divadla Ježek a Čížek, který je určen pro školní skupiny. 


27. 1. 2011, 9:00 a 13:00 / divadelní dílna
Workshop Bohnické divadelní společnosti

Speciální divadelní workshop Martina Učíka a Bohnické divadelní společnosti, který je určen pro školní skupiny.

 
27. 1. 2011, 18:30/ workshop a film
Inventura – Dobýváme veřejný prostor

Ve snaze vydobýt filmové a publicistické tvorbě mentálně postižených autorů odpovídající prostor vykročí o.s. Inventura z Českého centra Praha o kousek dál – do Amerického centra. Workshop a filmová projekce se tentokrát nekonají v prostorách ČC Praha (ale na adrese Amerického centra, tzn. Tržiště 13, Praha 1)! Ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických.

 
Únor 2011

 8. 2. 2011, 10:00 – 17:00 / výtvarná dílna
Kreativní hry s uměním

Další výtvarná dílna v Českém centru Praha! Tentokrát bude workshop, který povede Lucie Haškovcová z Galerie hlavního města Prahy, zaměřen na haptiku – neverbální komunikaci formou výtvarných metod. Dílna je připravena ve spolupráci s nadací Artevide.

 
8. 2. 2011, 17:00 – 20:00 / haptické výtvarné umění
Nadace Artevide a Čečova metoda

Na Kreativní hry s uměním naváže program nadace Artevide, která pomáhá nevidomým a sociálně slabším. V Českém centru Praha představí svou unikátní Čečovu metodu, která umožňuje nevidomým dětem tvořit vlastní umělecká díla.


9. 2. 2011, 15:00 / film
Kdopak by se vlka bál

Promítání cenami ověnčeného filmu Kdopak by se vlka bál ve verzi pro nevidomé. Po projekci bude následovat debata s režisérkou Mariou Procházkovou.


10. 2. 2011, 18:30 / diskuze
Salon Ljuby Fuchs – Dobrovolnictví a integrace

Debatní večer na téma dobrovolnictví a integrace do společnosti. Diskuze se zúčastní zástupkyně o.s. Máme otevřeno? Pavla Šturmová, koordinátorka programu Dobrovolnické centrum – Akce Pontony a Naďa Růžková, koordinátorka Pracovně-tréninkového programu v kavárně Vesmírna. Tato kavárna se navíc do Českého centra Praha na celý večer přestěhuje! Program doplní vystoupení mladého beatboxera Míši Dudyho.

 
22. 2. 2011, 18:30 / hudba a film
Allstar Refjúdží Band

Koncert hudebníků různých národností, kteří se sešli až u nás v ČR, kde našli jako cizinci azyl a nový domov. V rámci večera promítneme poslední filmový dokument Pavla Kouteckého s názvem Budu si žít krásný život. 

 
24. 2. 2011, 18:30 / literární večer
Literatura s dialogem

Hostem únorového literárního salonu Zdenko Pavelky bude Kateřina Vlčková.


28. 2. 2011, 20:00, Malostranská beseda / hudba
koncert kapely The Tap Tap

České centrum Praha a starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký vás zvou na benefiční koncert The Tap Tap do Malostranské besedy!!! Přijďte si poslechnout tuto originální kapelu a symbolicky tak zakončit projekt Archa pomoci.

 

České centrum Praha

Jednou z poboček sítě Českých center je i České centrum Praha, které nabízí galerijní prostory zajímavým tvářím současného světového umění. Většina z nich spolupracovala v minulosti s našimi kolegy v Českých centrech v zahraničí, ale  především patří ve svých zemích k renomovaným a oceňovaným umělcům. České centrum Praha jim nabízí příležitost představit se přímo v centru hlavního města Prahy také českým návštěvníkům. Přispívá tím k rozšíření povědomí o trendech současného světového umění a přináší do kulturního spektra Prahy nečekané impulsy a možnosti potkat se se zajímavými osobnostmi světového výtvarného umění, designu, architektury a mnoha dalších oborů umění.

ČC Praha úzce spolupracuje při přípravě programu s ambasádami a kulturními instituty, zastoupenými v České republice, většina akci vzniká pod záštitou velvyslanců. Všechny výstavy mají svůj doprovodný program, související s tématem právě probíhající výstavy. Prostor galerie využívají také naši partneři, firmy a instituce, ke svým prezentacím, společenským akcím nebo tiskovým konferencím.

 

VSTUP do galerie a na všechny doprovodné programy je ZDARMA!

Více informací:
Radka Labendz 
České centrum Praha
T: 777 055 040
E: labendz@czech.cz    
www.czechcentres.cz/prague

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: