Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Řecký Červený kříž ocenil pomoc Českého centra Athény

K Českým centrům v zahraničí, která se významnou měrou zapojila do pomoci v boji proti pandemii, se v červnu přidalo také České centrum Athény. Zásluhou Lucie Kuligové se podařilo zajistit dvouvrstvé moderní látkové roušky určené pro pedagogy řeckých gymnázií a lyceí. ČC Athény se tak ve spolupráci s řeckým Červeným křížem zapojilo do iniciativy poskytnutí hmotné pomoci těm, kteří ji v těchto dnech potřebují.

Více než sto roušek, které Lucie Kuligová ušila osobně, byly předány ve čtvrtek 11. 6. prostřednictvím Petrose Oikonomou, předsedy Červeného kříže města, a Giorgose Gkionise, starosty města Loutrak. Roušky jsou určené především pedagogům řeckých středních škol.  

„Nechtěla jsme vytvářet obyčejné roušky ze čtverce látky, které zvládnou všichni, ale takové, které potvrdí českou zručnost. Takže byly podle moderního střihu ‚dizajnové‘, s bavlněným vnitřkem, a všitým drátkem na zpevnění kolem nosu ušity tak, aby neztrácely tvar a daly se lehce po přežehlení či vyvaření nad parou znovu použít. Poutka jsou pak z pružné plavkoviny, aby nezpůsobovaly bolest ani po hodinách nošení,“ popisuje Lucie Kuligová.   

Přestože v Řecku nebyla po celou dobu krize povinnost používat roušky ve veřejných prostorách, v posledních týdnech je nutné je nosit v hromadných prostředcích a dle uvážení či speciálních nařízení vlády také na vysokých školách. Musí je mít profesoři pří závěrečných celoročních zkouškách na středních školách, které probíhají  ve druhé polovině června v celé zemi a právě jim jsou naše roušky určeny především. V oficiálním děkovném dopise, který byl zaslán ze strany řeckého Červeného kříže Ondřeji Černému, generálnímu řediteli  Českých center, se uvádí:  „Tento čin solidarity podporuje humanistické ideály a nejlepším možným způsobem přispívá k posilování vzájemnosti mezi oběma zeměmi.“  

Plné znění oficiálního dopisu Petrose Oikonomou, předsedy místní pobočky řeckého Červeného kříže naleznete zde:

Vedle Athén se do aktivní pomoci v době koronakrize zapojila v minulosti také další Česká centra, například v New Yorku, Bruselu či Stockholmu.

Více než sto roušek, které Lucie Kuligová ušila osobně, byly předány ve čtvrtek 11. 6. prostřednictvím Petrose Oikonomou, předsedy Červeného kříže města, a Giorgose Gkionise, starosty města LoutrakRoušky jsou určené především pedagogům řeckých středních škol.  

„Nechtěla jsme vytvářet obyčejné roušky ze čtverce látky, které zvládnou všichni, ale takové, které potvrdí českou zručnost. Takže byly podle moderního střihu „dizajnové“, s bavlněným vnitřkem, a všitým drátkem na zpevnění kolem nosu ušity tak, aby neztrácely tvar a daly se lehce po přežehlení či vyvaření nad parou znovu použít. Poutka jsou pak z pružné plavkoviny, aby nezpůsobovaly bolest ani po hodinách nošení,“ popisuje Lucie Kuligová.   

  

Přestože v Řecku nebyla po celou dobu krize povinnost používat roušky ve veřejných prostorách, v posledních týdnech je nutné je nosit v hromadných prostředcích a dle uvážení či speciálních nařízení vlády také na vysokých školách. Musí je mít profesoři pří závěrečných celoročních zkouškách na středních školách, které probíhají  ve druhé polovině června v celé zemi a právě jim jsou naše roušky určeny předevšímV oficiálním děkovném dopise, který byl zaslán ze strany řeckého Červeného kříže Ondřeji Černému, generálnímu řediteli  Českých center, se uvádí:  „Tento čin solidarity podporuje humanistické ideály a nejlepším možným způsobem přispívá k posilování vzájemnosti mezi oběma zeměmi.  


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: