Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Růžový tank Davida Černého

Růžový tank Davida Černého byl donedávna k vidění v rámci bienále na centrálním náměstí ve švédském Örebro. Od 9. září je k vidění ve Stockholmu na náměstí Raoula Wallenberga.

Prezentace kontroverzního díla tvoří součást výstavy s názvem Democracy in Action, kterou zaštiťuje České centrum Stockholm ve spolupráci se zastupitelským úřadem a švédskými organizacemi (Kommun Invest, město Örebro, Konstfrämjändet). Švédský výcvikový tank si pro účely prezentace vybral přímo David Černý.

Cílem  je připomenout třicet let výročí od Sametové revoluce. Open-air událost ve Stockholmu nabídne švédským návštěvníkům interaktivní prostor, kde mohou odpovědět na otázku, co pro ně znamená demokracie dnes.

„Pink Tank jsme rozpracovali jako koncept ve spolupráci se dvěma švédskými kurátory na popud Niklase Bennwika, který před pár lety působil na švédské ambasádě v Praze. Primárně šlo o to vysvětlit, jak umění upozorňuje na problémy, jak chytrá myšlenka dovede nahlodat nedemokratický režim a povzbudit národ," uvedla ředitelka Českého centra Stockholm Zuzana Kabelková. „Švédsko více než 200 let nezažilo konflikt, nesdílí tak stejný historický kontext jako náš region. Koncept by tedy měl švédské publikum překvapit, nasměrovat pozornost k naší zemi a zavdat podnět k zamyšlení nad problémy demokracie v dnešním světě," dodává.

Celý projekt Democracy in Action poukazuje na schopnost jedince upozornit na problémy demokracie. Na příkladu ukázek českého umění prezentuje pohled do historie, například okupaci prostřednictvím fotografií Dany Kyndrové.

 


Velvyslanec ČR ve Stockholmu Jiří Šitler, Ředitelka ČC Stockholm, Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: