Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Sofia Architecture Week 2012: Šumné stopy vedou do Sofie…

Komplex Albena Kateřiny Držkové a avantgardní studio Projektil přitahují pozornost bulharské veřejnosti…

 

Motto letošního ročníku zní: „Architektura hledá kulturu…!“
Od 23. – 30. listopadu 2012 se zde představují další zajímavé české projekty.

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí
Praha, 20. listopadu 2012

České centrum v Sofii aktivně podporuje SAW (Sofia Architecture Week).
Bulharské veřejnosti se tak nabízí řada atraktivních projektů české architektonické scény.
V roce 2010 to byly například výstavy New Face of Prague a o rok později Český architektonický kubismus. Letošní rok ozvláštní architektonické i filmové projekty.

Sofia Architecture Week (23. 11. - 30. 11. 2012) je mezinárodní festival architektury, který byl založen v roce 2008. Původně začínal jako dvoudenní konference, ale postupně se vyvinul v týdenní platformu pro výměnu názorů v oblasti architektury, interiéru, krajiny a městského prostředí. Hlavním cílem festivalu je iniciovat pevné architektonické a sociální praktiky. Organizátoři zdůrazňují, že architektonické prostředí v Bulharsku se rozvíjí, nastupují současné trendy. Pozornost je věnována obnově a adaptaci stávajících budov, přehodnocují se prostory pro kulturu.  Hlavní motto letošního ročníku zní: „Architektura hledá kulturu“. Obsáhlá prezentace představí více než 70 účastníků z celého světa. Připravuje se 28 výstav, 11 workshopů a  řada architektonických  přehlídek, projekcí, diskuse a přednášky odborníků z  České republiky, Číny, Dánska, Itálie, Malty, Norska, Německa, Rakouska a dalších zemí.

České centrum Sofie představuje v rámci SAW instalaci Kateřiny Držkové: Komplex Albena. Autorka systematicky shromažďovala desítky pohlednic z Albeny a vytvořila 3D model známého bulharského letoviska. Vzhledem k opakujícím se architektonickým prvkům budov se Kateřině Držkové podařilo rekonstruovat celkový vzhled komplexu z dílčích fragmentů. Podle pořadatelů SAW experiment Držkové prezentuje současný pohled na architektonické dědictví Bulharska a zároveň ukazuje jeden z jeho nejlepších příkladů. Cílem je věnovat pozornost lokální nadnárodní úrovni v souvislosti s evropskou modernou.

SAW znamená rovněž příležitost pro mladé architekty z avantgardního studia Projektil, kteří se chystají prezentovat vlastní tvorbu. Autoři mají zkušenost s návrhy prostorů vizuálního umění. Výstavou, prezentací a přednáškami studia Projektil budou přiblíženy způsoby organizace i požadavků na světlo a architektonický obraz.

K zajímavým bodům  programu SAW patří projekce čtyřdílného filmu Šumné stopy v Bulharsku, který měl svoji premiéru v polovině října v Bulharsku a zaznamenal kladné odezvy odborné i široké veřejnosti. Autoři projektu David Vávra a Radovan Lipus společně s Českou televizí natočili v létě letošního roku v Bulharsku čtyřdílný dokumentární film. Na realizaci projektu se podílelo České centrum v Sofii. Jednotlivé díly filmu připomínají výtvory českých architektů v Sofii, v Plovdivu, Ruse, ve Varně a řadě dalších bulharských měst.

Dalším českým projektem v rámci SAW je dokument Trafačka sledující osud alternativního kulturního centra skupiny. Rok před likvidací opuštěné továrny přicházejí mladí umělci a v zanedbaných industriálních prostorách vytvářejí kultovní centrum. „Vzhledem k ojedinělosti počinu, který je v poměrech bulharské architektonické scény zcela nevídaný, organizátoři festivalu  předpokládají, že podobný snímek bude skvělou inspirací pro zdejší architekty i umělce“, uzavírá Kateřina Churtajeva, ředitelka Českého centra Sofie.

Více informaci o SAW a českých projektech:
České centrum Sofie:
http://sofia.czechcentres.cz/ , ccsofia@czech.cz
http://edno.bg/en/sofia-architecture-week-2012/about
http://www.katerinadrzkova.cz/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10262550261-sumne-stopy/
http://www.projektil.cz
http://www.trafacka-film.tv/

Tisková zpráva ke stažení zde.


Kontakt pro novináře:

Petra Jungwirthová
T: 234 668 237
M: 725 890  030

Ivana Síglerová 
T: 234 668 251
M: 725 890 029

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
komunikace@czech.czČeská centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů.

Česká centra pro oblast architektury:
- Realizujme výstavy, které doplňujeme o řadu doprovodných programů (diskuse s architekty, workshopy, filmové projekce apod.
- Nově podporujeme významné soutěže studentů architektury a zajišťujeme jejich zahraniční stáže.
- Ve spolupráci s partnery prezentujeme úspěchy české architektury ve významných světových institucích.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: