Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Největší český kulturní festival Czech Points in Seoul začíná

Pětitýdenní štafetou více než dvou desítek akcí na patnácti místech Seoulu se Česká republika letos prvně v historii představuje v podobě rozsáhlého festivalu nazvaného Czech Points in Seoul. V průběhu festivalu se jihokorejskému publiku seznámí kromě jiného např. s činohrou Národního divadla hostující na asijském kontinentě vůbec poprvé.

Moderní tanec bude reprezentovat 420People v rámci festivalu SIDance, klasickou hudbu Pražská komorní filharmonie. Moderní umění bude zastoupeno výstavou vítězů cen Vladimíra Boudníka. Nebude chybět ani současný český ekologicky design na česko-korejských technologických dnech, filmová přehlídka Jana Hřebejka nebo soudobá česká animovaná tvorba připravená AniFestem. Celý festival plně koordinuje a některé akce přímo organizuje Velvyslanectví ČR v Korejské republice ve spolupráci s partnery. Slavnostní zahájení je 30. září.

Pod souhrnným názvem Czech Points in Seoul začíná v jihokorejském hlavním městě pětitýdenní festival české kultury doprovázený širokou propagací české ekonomiky, exportní nabídky firem a incomingové turistiky. V jeho průběhu se na patnácti místech korejského hlavního města uskuteční celkem 22 akcí zaměřených na propagaci České republiky a celkového zvýšení povědomí o vyspělosti českého hospodářství a rozmanitosti naší kultury. Hlavními body festivalu je unikátní hostování činohry Národního divadla a čtyrdenní Dny Prahy za účasti primátora Bohuslava Svobody.

Velvyslanec ČR v Korejské republice a iniciátor festivalu Jaroslav Olša, jr.: "Měsíční festival Czech Points in Seoul je za dvacet let existence efektivního zastupitelského úřadu v jihokorejském hlavním městě největší českou kulturně-propagační akcí v zemi."

Slavnostní zahájení Czech Points in Seoul proběhne za účasti náměstka ministra kultury ČR Radka Zdráhala dne 30. září 2011 prvním ze tří představení činohry Národního divadla. Ta se v rámci každoročního festivalu světových národních divadel představí na největší scéně své korejské partnerské instituce s ceněným představením Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona v hlavní roli se Soňou Červenou. Jedná se o historicky první hostování činohry Národního divadla na asijském kontinentu a teprve druhé v mimoevropské zemi.


České taneční umění bude v Soulu prezentovat soubor moderního tance 420PEOPLE, který vystoupí v rámci festivalu SIDance.

Vekou roli v průběhu měsíce bude hrát česká hudba – jak ta v Korejské republice dobře známá klasická, kdy se na sérii koncertů soulským divákům představí Pražská komorní filharmonie pod vedením dirigenta Ondřeje Vrabce , komorní kvarteto Virtuosi di Praga a basista Jiří Hudec, tak třeba jazz v podání tria Emila Viklického i moderní hudba v podání Zdeňka Merty a Zory Jandové. Pěvecký sbor Iuventus pak svým koncertem dne 28. října 2011 celý měsíc slavnostně ukončí, byť některé výstavy a představení budou pokračovat i dál v průběhu listopadu 2011.

Hudební představení v průběhu měsíce října doplní třetí korejské nastudování muzikálu Hamlet Janka Ledeckého v alternaci s populárními korejskými muzikálovými herci Kim Su-jongem (Kim Soo-yong) a Pak Un-te (Park Eun-Tae) a také velmi očekávaná premiéra původního korejského muzikálu Království větrů Zdeňka Bartáka napsaného společně s korejskými libretisty Pak In-sunem (Park In-soon) a Kim Džinem (Kim Jin) na motivy velmi populárního stejnojmenného místního comicsu odehrávajícího se v dobách historické korejské říše Kogurjo. Muzikál nastudoval soubor Seoul Performing Arts Company, jenž stál už za předchozími úspěchy Bartákových muzikálů, které v minulém desetiletí už dvakrát obdržely ceny pro nejlepší korejský muzikál roku.

Česko-korejský poetický večer za účasti překladatelů a autorů české a korejské poezie spojený s prezentací současných i historických literárních překladů z obou zemí a výstava ilustrací Prahy z knihy Petra Síse Tři zlaté klíčky budou hlavními akcemi z oblasti literatury. V průběhu měsíce října také po sérii antologií českých povídek vyjde letos v korejštině už čtvrtá česká kniha – novela Maso exilového autora Martina Harníčka, prvně vydaná v 80. letech v torontském nakladatelství 68 Publishers Josefa Škvoreckého. O naší próze a poezii se bude hovořit i na velké slovanské a balkanistické konferenci organizované Korejskou univerzitou cizích jazyků u příležitosti 20. výročí vzniku Ústavu východní Evropy a Balkánu.

Moderní české výtvarné umění v rámci festivalu prezentuje výstava držitelů ceny Vladimíra Boudníka a dvě fotografické výstavy – „Z jiného světa“ Jana Pohribného a výběru nejlepších fotografií současných studentů katedry fotografie pražské FAMU. Součástí prezentace hlavního města Prahy je pak třetí fotografická výstava Praha panoramatická, složená z pohledů na současnou Prahu v kontrapunktu s pohledy na Prahu očima českých malířů a výtvarníků 19. století připravená Muzeem hlavního města Prahy.

Stranou nezůstává ani český film – kromě představení „pražského“ filmu Maharal, jehož promítání je logicky jednou z prezentací Dnů Prahy v Soulu, probíhá na konci měsíce také festival nejlepších filmů režiséra Jana Hřebejka, zatímco hned na začátku měsíce se korejským divákům představí to nejlepší ze soudobé české animace v prezentaci připravené AniFestem a za účasti jednoho z jeho organizátorů. Další české filmy se také prezentují na souběžně probíhajícím největším asijském filmovém festivalu v Pusanu (Busan).
    
Ruku v ruce s kulturou a uměním musí ale také jít i design a moderní technologie – s těmi se korejští zájemci budou moci seznámit na Česko-korejských technologických dnech zaměřených tentokráte na ekologické, zelené technologie, kde se zúčastní početná česká delegace.

V průběhu festivalu budou také uděleny čtyři medaile Ministerstva zahraničních věcí za zásluhy o rozvoj česko-korejských vztahů – náměstek ministra kultury ČR R. Zdráhal předá první dvě majitelům korejských nakladatelství Open Books a Happy Reading Books panům Hong Či-ungovi (Hong Ji-woong) a Lim Hjong-ukovi (Lim Hyung-Euk), kteří v poslední době vydávají pravidelně českou literaturu v korejských překladech. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pak předá tyto medaile bývalému náměstku primátora města Soulu a dnes řediteli Soulského historického muzea Kang Hong-binovi (byl mj. též porotcem EXPO 2011 v kategorii, v níž cenu získal náš pavilon) a vedoucímu týmu pro studium Střední Evropy a prorektorovi Univerzity Sogang I Kju-jong (Lee Kyu Young).

Organizace a koordinace akce

Celá akce je plně koordinována Velvyslanectvím ČR v KR, které některé z nich přímo organizuje: výstavy Pet(e)ra Síse a Jana Pohribného v Českém Infocentru, prezentace současné české animované tvorby, koncertní turné tria E. Viklického, česko-korejský poetický večer). Na některých se výrazně organizačně podílí (Pražská komorní filharmonie, sbor Iuventus), přičemž hostování Národního divadla ZÚ Soul inicioval.

Na hostování činohry Národního divadla a tanečního souboru 420PEOPLE přispělo Ministerstvo kultury ČR, akce v rámci Dnů Prahy v Soulu (Virtuosi di Praga, černé divadlo, duo Merta-Jandová, festival Hřebejkových filmů, výstava české grafiky z ceny V. Boudníka a fotografická výstava Praha panoramatická) jsou společně financovány magistráty obou hlavních měst.
Velvyslanectví ČR se od počátku aktivně podílí na přípravě této historicky největší české propagační akce v Soulu. Ostatní akce probíhají za podpory Velvyslanectví ČR v Soulu vesměs na komerčním základě, resp. na pozvání korejských subjektů na festivaly apod.Doplňující info

Přehled všech článků o ČR z anglicky psaných korejských novin  ZDE

Deník Korea Times s článkem o českém festivalu  ZDE

 

 

 

 

 

 

Kontakty a více informací o festivalu

Velvyslanectví ČR v Korejské republice
Mgr. Jaroslav OLŠA, velvyslanec
www.mzv.cz/seoul
    

ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikacekomunikace@czech.cz    

Monika Koblerová – vedoucí oddělení komunikace    
234 668 253         
602 326 885                   

Ivana Síglerová – koordinátorka PR
234 668 251
725 890 029

Posláním Českých center je posilovat dobré jméno České republiky ve světě a prosazovat českou kulturní scénu na mezinárodním poli ve všech jejich odvětvích - výtvarné umění, architektura, design, móda, scénická umění, film, hudba, literatura. Síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací MZV ČR.


Česká centra prezentují ČR jako moderní zemi s bohatou kulturní tradicí a schopností toto bohatství rozvíjet.
Propojují a rozvíjí spolupráci zahraničních kulturních institucí, odborníků i jednotlivých umělců s českým prostředím.

Více: www.czechcentres.cz


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: