Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Španělsko obdivuje Jana Švankmajera

Ve středu 17. 11. 2010 bude slavnostně zahájena Přehlídka evropského filmu (MUCES) ve španělské Segovii, na které bude přítomen Jan Švankmajer, jehož festival letos vybral mezi evropskými režiséry jako poctěnou osobnost. Slavnostního aktu pocty Janu Švankmajerovi, který se koná tento pátek, se zúčastní české a španělské filmové osobnosti.

"Dílo Jana Švankmajera a jeho ženy Evy bude zastoupeno výstavou loutek a scén z jeho filmů pod názvem Transmutace smyslů, retrospektivním cyklem celovečerních a krátkých filmů a posledním jeho filmem Přežít svůj život, na který zmizely vstupenky do hodiny", sdělila ředitelka Českého centra v Madridu Věra Zátopková. 

 Současná česká filmová tvorba je silně zastoupena na letošním 5. ročníku festivalu MUCES, na kterém od 17. do 23. listopadu bude možné zhlédnout 92 filmů ze 30 zemí. Letošní protagonismus České republiky se odvíjí především od skutečnosti, že festival si vybral kultovního českého režiséra animovaných filmů Jana Švankmajera, aby mu vzdal poctu za jeho práci. Kromě reptrospektivy starších filmů, při které španělští diváci mohou zhlédnout dnes již klasická “švankmajerovská“ díla jako Otesánek, Něco z Alenky, Lekce Faust a krátké animované filmy, představí festival cyklus současného českého filmu i nedávno dokončený poslední celovečerní film Přežít svůj život.

V rámci cyklu současného českého filmu se představí nejlepší filmy z posledního období, jako např. Kawasakiho růže Jana Hřebejka, který reprezentuje Českou republiku v kategorii neanglicky mluvících filmů na Oskarech, nebo Protektor režiséra Marka Najbrta. Španělskou premiéru Protektora doprovodí koncert skupiny MidiLidi, která k filmu vytvořila hudbu a jejíž koncert se uskuteční v neděli 21. listopadu.

 Česká prezence na filmovém festivalu MUCES byla podpořena Českým centrem v Madridu, které již více než šest let působí po celém Španělsku. V rámci své filozofie nabídnout možnost zhlédnout evropskou filmovou tvorbu, která ve Španělsku nebyla komerčně uvedena na trh, MUCES nabízí filmy, které soutěží o hollywoodské Oskary nebo filmy vyznamenané na prestižních festivalech v Cannes, San Sebastián nebo Valladolid.

Více informací na: www.czechcentres.cz/madrid

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: