Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Listopad ve Stockholmu ozvláštnila unikátní, barevná podívaná: Antonín Jirát na fasádě domu upletl Svetr.

V prosinci se švédské veřejnosti představuje skupina OKOLO !

České centrum Stockholm připravilo mimořádný program, díky kterému se pozornost široké veřejnosti opakovaně soustřeďuje na aktivity konané pod jeho hlavičkou. Podzim a zima letošního roku probíhá ve znamení dvou zajímavých projektů: Známý český umělec Antonín Jirát „oblékl“ velký obytný dům v  ulici  Kronobergsgatan a od 4. prosince 2012 se švédské veřejnosti představuje skupina OKOLO!

Až do jara příštího roku mohou švédští občané i zahraniční turisté obdivovat mimořádný počin Antonína Jiráta. Známý umělec v rámci umělecké rezidence ve Stockholmu vytvořil na 26 m vysoké fasádě ve čtvrti Kungsholmen umělecké dílo inspirované červeno – modro – bílým svetrem. Velkoplošnou instalaci s běžícími psy mohou návštěvníci města obdivovat na domě v ulici Kronobergsgatan 33 ve Stockholmu celou zimu.  „Umělecké rezidence jsou jednou z nových věcí, které České centrum Stockholm v letošním roce představilo. Hodláme v nich pokračovat i v příštím roce a pro každý obor vždy budeme hledat tu nejvhodnější spolupracující instituci. V případě rezidence T. Jiráta se podařilo vytvořit nejen velké dílo ve veřejném prostoru, kolem kterého projdou denně stovky lidí, je navíc zcela náhodně provedeno v českých národních barvách,“ sdělila Marcela Straková, ředitelka Českého centra Stockholm.

Na otázku jak tento nápad vznikl autor odpovídá:  „Inspirací pro obraz na zeď domu ve Stockholmu je svetr, který upletla teta mé matky pro mého otce k vánocům roku 1968 na jeho přání. Tento svetr jsem začal nosit v pubertě. Svetr jsem zničil každodenním nošením a v roce 2006 jsem dostal přesnou kopii, kterou upletla tentokrát tchýně mé sestry. Obrazem zároveň vnáším do ulice zjednodušený přírodní motiv pejsků.“  

Dvoutýdenní tvůrčí pobyt Antonína Jiráta byl podpořen v rámci II. rezidenčního stipendia vypsaného v roce 2012 Institutem umění ve spolupráci s Českým centrem Stockholm a ateliérem Kollektivet Livet, za podpory Ministerstva kultury ČR a Velvyslanectví ČR ve Stockholmu. Výstupem umělecké rezidence bylo vytvoření dočasné nástěnné umělecké instalace na zed´ na Kronobergsgatan 33

 

V období od 4. – 20. prosince 2012  v Designalleriet  Stockholmu představuje  OKOLO (své) Předměty zájmu.

Designérský kolektiv, kreativní agentura, vydavatelé, tvůrci výstav a grafického designu v jednom, skupina OKOLO z Prahy, představuje ve stockholmské Designgalleriet dosavadní tvorbu.  „Vzhledem k četnosti realizovaných projektů lze prezentaci vnímat jako retrospektivu“,  uvedla Marcela Straková.   „ OKOLO v Praze svými kreativními projekty určují trendy na mnoha frontách. Výstava vytvořená přímo pro Stockholm ukazuje rozsah jejich tvorby, jedná se v podstatě o první retrospektivu a že je z čeho brát. Výstava ukazuje spektrum od obnovené tradice od československých tenisek Botas 66 přes vhled do české fixed gear community, samostatné kurátorské projekty nebo ukázky nezávislé autorské prezentace designu, mody a životního stylu, cyklistiky konkrétně.  Myslím, že jsou to ve všech případech ukázky z české scény, které by ve Stockholmu mohly rezonovat, konkrétně jsme zvědaví, jak se budou líbit barevné boty v zemi, kde patří tenisky k oblíbené obuvi pro každý den. 

Výstava, rozdělená do pěti tematických celků, reflektuje zájmy jednotlivých členů skupiny OKOLO, kteří v jednotlivých částech instalace komentují design a celkový životní styl kolem nás. Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Štěch a Jakub Štěch představují kapitoly ze své vzájemné tříleté spolupráce, během které kolektiv připravil již desítky výstav v České republice a zahraničí, vydal několik tištěných publikací, spolupracoval s vybranými světovými designéry a kurátory na speciálních projektech odhalujících pravou podstatu designérské tvorby, kterou představují vždy ve specifickém kurátorském konceptu.  

Mezi nejvýznamnější zahraniční prezentace OKOLO patří výstava Light Sculptures připravená pro Lodz Design Festival 2011 v Polsku, kurátorovaný pop-up store pro výstavu Multiplicity během Londýnského Design Festivalu 2011 či prezentace knihy OKOLO Mollino v kultovním concept storu 10 Corso Como v Miláně.

Jeden ze členů skupiny Jan Kloss se ve Stockholmu představí již podruhé, v roce 2008 zde za kolekci Botas 66 obdržel European Design Award. Adam Štěch není ve Švédsku také úplným nováčkem, má také za sebou spolupráci se švédským studiem Folkform na přípravě kolekce kabinetů The Collectors, pro kabinet Meadow  dodal 32 motýlů ze své sbírky. Výsledek byl vystaven v roce 2008 v londýnské galerii Mint.

 

Antonín Jirát/ Svetr

Kronobergsgatan 33, Stockholm, Švédsko

Více informací: http://stockholm.czechcentres.cz/, www.kollektivetlivet.se

 

OKOLO, Subjects of Interest

1.12. – 20.12.2012

Designgalleriet, Odengatan 21, Stockholm

Kurátor: Adam Štěch

Grafický design: Matěj Činčera, Jan Kloss

Instalace a koncept: OKOLO

Partneři výstavy: Botas, a.s., Velvyslanectví ČR ve Stockholmu a Czech Trade Stockholm

Mediální partneři výstavy: severskelisty.cz, czechdesign.cz, designcabinet.cz

Pro více informací:

http://www.czechcentres.cz/stockholm, www.designagalleriet.com , www.okoloweb.cz 

 

Antonín Jirát - Svetr: fotografie z instalace naleznete zde.

 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

Česká centra pro oblast výtvarného umění:

Iniciujeme a podporujeme projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představujeme současnou výtvarnou scénu s propojením na místní umělce  a instituce. Realizujeme kurátorské cesty a cesty novinářů ze zahraničí do ČR.
Podporujeme rezidenční pobyty českých umělců do zahraničí.
Jsme partnery Ceny Jindřicha Chalupeckého a řady dalších prestižních ocenění.
Podporujeme českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizujeme doprovodné programy (diskuse, workshopy…)

 

Česká centra pro oblast designu:

Podporujeme účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a  realizujeme doprovodné programy s designéry.
Jsme partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, CzechGrand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištujeme zahraniční rezidenční stáže.
Organizujeme výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

 

 

 

Kontakt pro novináře:
Petra Jungwirthová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 237, M:+420 725 890  030
Ivana Síglerová  – koordinátorka PR
T: +420 234 668 25, GSM: +420 725 890
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha, Václavské nám. 49, oddělení komunikace. komunikace@czech.

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: