Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

TASSOS VENETSANOPOULOS: Nepředvídatelné Athény

22.01.2016: Česká centra představují dílo výjimečného umělce z generace, která se začala na řecké výtvarné scéně výrazně prosazovat na přelomu milénia. Po společné výstavě devíti finských umělců sdružení Forum Box velká přehlídka tvorby řeckého fotografa Tassose Venetsanopoulose. 66 černobílých snímků autora označovaného jako fotografa samoty odhalují melancholická místa Athén. Pozoruhodné foto-exponáty budou k vidění v galerii v Rytířské od 22. 1. 2016 do 27. 2. 2016. Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Řecku.

NEPŘEDVÍDATELNÉ ATHÉNY

ystavené fotografie tvoří momentky pořízené v Athénách mezi lety 1990 až 2015. Autor na nich zachycuje slavné města „tak trochu jinak“, a to prostřednictvím černobílých, vysoce kontrastních snímků. Přináší nevšední pohled na obyčejné lidi. Z ulic rušné metropole však díky nečekanému protikladu vyvěrá ticho. Kombinace zašlé slávy a jasné současnosti působí ve výsledku značně melancholicky.

„Athény nejsou nepředvídatelné pro nás, kteří tady žijí, ale snažil jsem se je vidět právě jako návštěvník. Procházíte se podél úžasných archeologických nalezišť a všude kolem vidíte ruiny, ale ve srovnání s jinými evropskými městy zde chybí jednota“, popisuje svůj inspirační zdroj sám autor. Obrazy přicházejí jeden po druhém, ve skutečnosti však tvoří celek. Podle Venetsanopoulose jsou Athény pro Evropany zajímavé svými paradoxy. Návštěvník totiž není  převládajícím chaosem pramenícím z neřešených problémů nikterak obtěžován.

PROSTĚ  „OBRAZ“

Všechny snímky na výstavě vznikly v období posledních pětadvaceti let autorovy tvorby. Jeho ambice je zdánlivě prostá: vzbudit pozornost. Z toho důvodu vybral esteticky silné fotografie, které nemají působit jako samostatný příběh.  „Při pouhé procházce vidíte obrazy lidí, kteří žijí a procházejí Athénami, lidí bez domova, drogově závislých, obyčejných i výjimečných lidí. Nikdy byste jako obyvatel města nepomyslel, že i takové jsou Atény.“

Autenticitu snímků podporuje i výběr monochromních barev. Umělec prohlašuje, že černá je abstraktní a nevypadá jako součást historie západní civilizace, ba právě naopak. Působí jako nadčasová tradice, o kterou podle jeho slov Řekové přišli.

INICIÁTOREM VÝSTAVY JE VELVYSLANECTVÍ ČR V ŘECKU

Garantem řecké prezentace v prostorách Českého centra Praha je Jan Bondy, velvyslanec ČR v Řecku.  Recipročně se již uskutečnila listopadová výstava fotografií Karla Cudlína v Athénách a na jaře 2016 se v Řecku připravuje výstava karikatur Jiřího Slívy.

„Řecko je českými občany vnímáno především jako turistická destinace s řadou antických památek. Už méně se ví o současné řecké kultuře, ať už o výtvarném umění či literatuře,“ uvedl český velvyslanec. Podobně je tomu i naopak. Krásy České republiky jsou sice v povědomí mnoha řeckých návštěvníků, méně už se ví o současné kultuře naší země. „Protože chybí České centrum v Athénách, české velvyslanectví v Řecku se snaží tento segment prezentace naší země doplňovat.  Jazzové a jiné koncerty českých hudebníků, nové české filmy, výstavy fotografií či grafiky, ale i prezentace českých sklářských výrobků a porcelánu již byly v Řecku v loňském roce představeny a plány na rok 2016 předpokládají řadu dalších zajímavých akcí,“ uzavírá Jan Bondy. Návrh na uspořádání výstavy kvituje také Zdeněk Lyčka, pověřený řízením Českých center: „Umělec Tassos Venetsanopoulos nás zaujal především svým přímým přístupem k dokumentu a smyslem pro humor, tolik podobným některým českým umělcům. Věřím, že výstava české návštěvníky potěší.“

 O AUTOROVI

Tassos Venetsanopoulos se narodil v roce 1950 v Athénách. Vystudoval ekonomii na univerzitě v Athénách /University of Athens/ a v roce 1977 začal pracovat jako fotograf a redaktor v periodiku „Technical Press". V roce 1989 se zúčastnil fotografického semináře Platona Rivelise, který jeho názor na fotografii velmi ovlivnil. Od roku 2000 do roku 2012 pracoval v řeckých vydáních časopisů NATIONAL GEOGRAPHIC & TRAVELLER. Jeho fotografie byly publikované v 4WHEELS, TRAVELLING, FLIGHT, BOAT &SEA, the Hellenic MOTORRAD a také v NATIONAL GEOGRAPHIC a TRAVELLER.

 

Informace o výstavě

TASSOS VENETSANOPOULOS: Nepředvídatelné Athény
Organizátor: Česká centra, Velvyslanectví ČR v Řecku
Adresa: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1  

Otevírací doba
PO – PÁ                11–18
SO                        11–17

VSTUP VOLNÝ

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra – ústředí 
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center, M: +420 725 890 030,E: jungwirthova@czech.cz


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Od srpna roku 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.

 

Česká centra v oblasti výtvarného umění

  • Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizují doprovodné programy s designéry.
  • Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, Czech Grand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže.

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: