Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České centrum Tokio představuje laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Marka Thera

České centrum Tokio organizuje rezidenční stáž a výstavu MARK THER, která bude zahájena 9. května za osobní účasti autora a předsedkyně správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého a kunsthistoričky Lenky Lindaurové.

Oba do Tokia přiletí na pozvání Českých center. Mark Ther bude prezentovat video Putující hvězdička, které poprvé ukázal publiku na loňské výstavě Finalisté 2011 v pražském Doxu. Výstava se koná v galerii Českého centra Tokio a potrvá do 31. května 2012.

Vilma Anýžová, programová náměstkyně Českých center: „Česká centra zavedla program na podporu mladých umělců v zahraničí, kdy pro vítěze prestižních českých soutěží pořádají rezidenční stáže spojené s prezentací na jednom z 21 Českých center ve světě. Mark Ther je prvním z laureátů CJCH, který takto od Českých center dostává příležitost  získat nové kontakty v Tokiu."

Petr Holý, ředitel Českého centra Tokio: „Tvorba Marka Thera bude jistě pro mnoho japonských diváků, zvyklých na „veřejnou prudérnost“, v jistém ohledu šokující, nicméně věříme, že hloubkou své myšlenky japonské publikum zaujme. Pro rezidenční pobyt Marka Thera jsme připravili mimo jiné setkání se zástupci významného Mori Art Museum nebo Tokyo Metropolitan Museum of Photography, s nimiž České centrum Tokio dlouhodobě spolupracuje (například při předloňské prezentaci laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2005 Kateřiny Šedé během prestižní události tokijské kultury MAM PROJECT ).

Lenka Lindaurová, předsedkyně správní rady SJCH: „Možnost rezidenčního pobytu ve vybraném Českém centru je další ocenění pro laureáta navíc a umožní mu i podle jeho zvážení prezentovat se v zahraničí, navázat potřebné kontakty a udělat si výstavu. Původně ocenění znamenalo jen diplom a cestu do Headlands, nyní už vítěz získává mnohem víc.

V pátek 11. května se uskuteční v Tokiu přednáška Lenky Lindaurové, která bude věnovaná historii a významu Ceny Jindřicha Chalupeckého.

 

Společnost a Cena Jindřicha Chalupeckého

V roce 1990 byla z iniciativy spisovatele a dramatika Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka vyhlášena ke každoročnímu opakování prestižní soutěž mladých umělců – výtvarníků do 35 let, jejíž vítěz získává Cenu Jindřicha Chalupeckého. Soutěž je spravována občanským sdružením Společnost Jindřicha Chalupeckého, s voleným výborem a zvláštní porotou složenou z významných expertů a jmenovanou vždy na tři roky. Společnost každoročně vypisuje soutěž, organizuje výběr, slavností udílení ceny a výstavu laureáta a finalistů v prestižní galerii v Praze nebo v Brně. Více informací na: www.cjch.cz.
    

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.

Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.

Kontakty
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace
E: komunikace@czech.cz
T:  +420 234 668 253
GSM: +420 602 326 885


České centrum Tokio
Petr Holý, ředitel
E: cctokyo@czech.cz
T: +420 234 668 560

 


Naši partneři

 

 

 

 

Doporučujeme