Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

25. výročí pádu železné opony oslaví také v zahraničí

03.11.2014: 17. listopad 1989 je datum, které se nesmazatelně vepsalo do soudobých dějin. Pád železné opony a navazující rozklad bipolární soustavy otevřely zemím bývalého východního bloku cestu k demokracii. Pětadvacet let od sametové revoluce připomenou kulturní události konané v zahraničí. Na jejich realizaci se podílejí Česká centra a jednotlivé zastupitelské úřady.

ČESKÁ OSUDOVÁ DATA PUTUJÍ

V nizozemském Rotterdamu se slaví již ode dneška, a to na slavnostní vernisáži výstavy Česká osudová data, kterou organizují Česká centra. Velkoformátové snímky předních fotografů zachycující přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Výběr kurátorky Dany Kyndrové mohli v létě letošního roku zhlédnout návštěvníci galerie v Rytířské.  Doposud byla výstava k vidění v Milánu, Tel Avivu, Mnichově a Kyjevě, další zastávkou je Rotterdam a Vídeň. Díky spolupráci se zastupitelským úřadem v Dánsku bude k vidění také v Kodani, rozsáhlá prezentace se chystá též v Českém centru ve Varšavě.

V BERLÍNĚ A VARŠAVĚ SE ZPÍVÁ
V sobotu 8. 11. vystoupí v Německu český hudebník Jaroslav Hutka.  Spolu s Českým centrem Berlín se na realizaci koncertu podílela také nadace Stiftung Berliner Mauer, Německé historické muzeum a Velvyslanectví České republiky.

O dva dny později, zato však celý týden bude probíhat maraton koncertů českých a polských kapel v Polsku. České centrum Varšava zde působí v roli spoluorganizátora. Šesti koncertů se zúčastní vždy jedna polská a jedna česká kapela či hudebník. Z Čech sem přijíždějí Iva Bittová, Plastic People, Už jsme doma, Heebee Jeebies, Jaroslav Hutka a písničkáři.


MEZINÁRODNÍ KONFERENCE O BOHUMILU HRABALOVI VE VARŠAVĚ
Ač je Bohumil Hrabal snad nejpopulárnějším českým spisovatelem v Polsku, už léta tu k němu nebyla organizována žádná vědecká konference. Z iniciativy Českého centra Varšava a ve spolupráci s Varšavskou univerzitou proběhne mezinárodní setkání polských, českých, italských, španělských a dalších bohemistů, kteří nově zhodnotí spisovatelovo dílo. 

VE ZNAMENÍ FILMOVÉ TVORBY: Madrid, Paříž, Tel Aviv, Tokio

České centrum Madrid se zasadilo o projekci české tvorby na filmové přehlídce ve Španělsku.
Až do 18. 11. 2014 se španělští návštěvníci mohou seznamovat s tvorbou režisérů z bývalého Československa. Českou kinematografii zde zastupuje Český sen režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a dále Oscarem ověnčený Kolja. Rozsáhlou filmovou akci pořádá EUNIC Madrid ve spolupráci s Cinetecou, Mataderem a Českým centrem Madrid. Poslední z uvedených filmů spatří i japonští návštěvníci. České centrum Tokio spolu s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu připomínají 25. výročí sametové revoluce veřejnou projekcí filmu Kolja a dále promítáním dokumentárního filmu režisérky Sommerové Olga.

Francouzi zhlédnou dokumentární film Kristiny Vlachové Dračí setba. Snímek pojednává o politických vězních během komunistického režimu, bude promítán v původním znění s francouzskými titulky za přítomnosti režisérky. Pořádá České centrum Paříž ve spolupráci s asociací AFTS.

České centrum Tel Aviv připomíná 17. listopad 1989 promítáním filmu Holky z fildy, o generaci žen, které společně prožily zlomovou historickou událost. I když se po studentské stávce cesty Jany Hybáškové, Aleny Ježkové, Alice Rahmanové a Pavly Milcové rozešly, dodnes je spojuje nasazení, s nímž realizují věci, ve které věří. Film osobně uvedou režisérka filmu Nataša Dudinski a jedna
z protagonistek, Alice Rahmanová.

MADE IN PRAGUE: 25. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE
České centrum Londýn připravilo tematický blok filmů připomínající výročí sametové revoluce v rámci pravidelného podzimního filmového festivalu Made in Prague.  V průběhu listopadu mají diváci možnost vidět dokumenty Občan Havel Pavla Kouteckého, Magický hlas rebelky Olgy Sommerové a Sametové teroristy Petra Kerekese.

DOKUMENTÁŘE: K VÝROČÍ ROKU 1989
Sérii filmových projekcí připravilo České centrum Sofie ve spolupráci s neziskovou organizací Sofia Platform. Promítání tvorby českých režisérů tvoří součást velkého projektu 25 let svobodného Bulharska, který se koná pod záštitou bulharského prezidenta. 

ČEŠTÍ NOVINÁŘI BILANCUJÍ…
Ve spolupráci Českého centra Mnichov s Adalbert Stifter Verein se koná přednáška Jiřího Peňáse a následná diskuze 25 let sametové revoluce – Čeští novináři bilancují.. Podobně laděné setkání připravilo také České centrum Milán. Italské besedy se odehrají v rámci festivalu Bookcity Milano.

ČESKÉ UMĚNÍ V BUDAPEŠTI
Díky iniciativě Českého centra Budapešť se v Maďarské národní galerii představuje Kateřina Šedá. Její instalace s názvem Normální život je součástí mezinárodního výtvarného projektu Turning Points. Výstava uspořádaná budapešťským klastrem EUNIC nabízí výtvarnou reflexi historických milníků uplynulého století od vypuknutí 1. světové války až po pád komunismu a rozšíření EU v roce 2004.

MAGICKÝ HLAS V RUMUNSKU
České centrum Bukurešť přichystalo slavnostní večer v rámci cyklu Dokumentárních pondělků. Po promítání nejnovějšího filmu Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové následuje diskuse s pozvanými hosty


DVAKRÁT USA:

České centrum New York oslaví 25. výročí sametové revoluce multi-žánrovou kompozicí Miřenky Čechové a Petra Boháče, která je věnována životu, dílu a odkazu Václava Havla. Ve dnech 17. – 21. 11. 2014 bude v galerii Českého centra New York vystaven rukopis Antonína Dvořáka k Symfonii č. 9, Novosvětské. Originál vzácného Dvořákova rukopisu se poprvé vrací do New Yorku, kde byl v letech 1892–93 napsán, a bude vystaven společně s notovými záznamy z premiéry této slavné skladby, která se uskutečnila
v roce 1893 v Carnegie Hall.

Do oslav 25. výročí pádu komunismu je zapojena síť Českých center na třech kontinentech: v Evropě, Asii a Americe (Berlín, Bratislava, Brusel, Budapešť, Bukurešť, Düsseldorf, Haag, Kyjev, Londýn, Madrid, Milán, Mnichov, Moskva, New York, Paříž, Sofie, Soul, Stockholm, Tel Aviv, Tokio, Varšava, Vídeň). Česká centra připravila a realizují více než 30 atraktivních programů věnovaných oslavám významné historické události.

 

Podrobný program:

www.mzv.cz

 

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030         
EM: jungwirthova@czech.cz                                               

 


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: