Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra ocenila vítěze 9. Ceny kritiky za mladou malbu

Ve středu 20. ledna 2016 získal Martin Lukáč v pražské Galerii kritiků v Paláci Adria 9. Cenu kritiky za mladou malbu. Spolu s oceněním převzal od Zdeňka Lyčky, pověřeného řízením Českých center, certifikát na rezidenční pobyt na jednom vybraném evropském Českém centru.

Členové poroty ocenili Lukáčovu „odvahu riskovat a hledat nové, hlavně abstraktní formy vyjádření“.

Cena je udělována Sdružením výtvarných kritiků / Českou sekcí AICA, a to umělcům do 30 let. Jejím účelem je usnadnit mladým umělcům vstup na profesionální výtvarnou scénu. Oceněním je výstava finalistů v Galerii kritiků, samostatná výstava laureáta tamtéž ke konci kalendářního roku 2016 a rezidenční pobyt na Českém centru.

Tématem soutěže je (stejně jako v předchozích letech) „malba a její přesahy“. V rámci prezentace se připouští koncepce malby v konfrontaci s jiným médiem, technologií či atypickým materiálem, např. malba-objekt v prostorové instalaci či jiné intermediální vyjádření. Hodnocení je chápáno v kontextu tvůrčího vývoje umělce, tj. umělec není hodnocen jen za své dílo ve výstavě, ale s přihlédnutím ke své tvorbě zhruba za poslední dva roky.

Rozhovor a tvorba Martina zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/216411000120120/obsah/447448-cena-kritiky-za-mladou-malbu;

Více informací k dispozici zde: http://lukacmartin.com/


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: