Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

ANTONÍN DVOŘÁK V KOMIKSOVÉM PŘÍBĚHU

27.05.2014: Při příležitosti 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka připravila Česká centra nevšední panelovou výstavu přibližující život a dílo slavného umělce formou komiksu. Koncepce výstavy reflektuje komiksovou knihu „Antonín Dvořák“ autorky Renáty Fučíkové. Výstava je určena výhradně pro účely prezentace v zahraničí. Po úspěšné premiéře v Rakousku se nyní přesouvá do Nizozemska, s krátkou zastávkou v Česku. Mimořádná příležitost zhlédnout výstavu se tudíž naskytne i domácímu publiku. Od 27. 5. 2014 do 11. 6. 2014 bude k vidění ve sklepních prostorách Českého centra Praha v Rytířské ulici. Odsud poputuje dále do Chicaga, Hanoje, Havany, Káhiry, Nizozemska, Pekingu, Soulu a Vilniusu.

ROK ČESKÉ HUDBY STÁLE TRVÁ (!)

Pozornost hudbymilovné veřejnosti již více než pět měsíců přitahuje rozsáhlý mezinárodní projekt Rok české hudby. Díky Českým centrům však zdaleka nejde jen o „domácí“ událost. Sérii hudebních událostí ve vybraných městech doplňuje výstava, která se zrodila z iniciativy Českých center. Její vznik je inspirován komiksovou knihou Renáty Fučíkové. Autorka využívá k popisu Dvořákova života formu „komiksové biografie“, která pomocí 300 obrázků osvětluje nejdůležitější události skladatelova života, osoby, s nimiž se setkal, místa, pro která komponoval. Spolu s komiksovými obrázky tvoří výstavní soubor také ilustrace k Dvořákovým nejznámějším dílům: Slovanské tance, Te Deum, Rusalka a Z Nového světa. Výstava byla doposud prezentována v Sofii, s velkým úspěchem se na jaře letošního roku setkala také ve Vídni.   

NA ZAČÁTKU BYLA KNIHA

Komiksové pojetí umožňuje představit Antonína Dvořáka jinak – emotivněji. Kniha s názvem Antonín Dvořák jev anglické verzi. Skládá se z komiksových sekvencí a velkých dvoustran. Základní složkou výstavy je tedy 42 panelů doplněných o prostorový prvek – čtyři vysoké, oboustranně potištěné panely. Jejich potisk tvoří rastr portrétů fiktivních posluchačů Dvořákovy hudby (intelektuál, šlechtic z 19. století, černošská služka, stařenka, hippie, japonské dítě, kosmonaut, mimozemšťané…) a dále portrétní fotografie skladatele: portrét z dětství, mladších let, zralých let a v den úmrtí. Návštěvník se může osobně seznámit i se skladatelovým rukopisem, jeho různorodostí v jednotlivých etapách umělcova života, se složitostí notového zápisu. Hodnotným počinem je verze zpracovaná na DVD. Díky ní je materiál dostupný také českým zastupitelským úřadům v zahraničí. Slavný hudební skladatel tak může být propagován celosvětově. Jedná se o vůbec první komiksové ztvárnění života a díla Antonína Dvořáka a něj navazující panelovou prezentaci.

SETKÁNÍ V SOFII

Renáta Fučíková přijela v dubnu letošního roku na pozvání Českého centra Sofie. Známá česká ilustrátorka a autorka obrázkových knih měla setkání se středoškoláky z hudebních škol v Sofii a v Plovdivu a se studenty katedry Kniha a design na Umělecké akademii v Sofii. Hlavním cílem bylo představení autorské obrázkové knihy o českém skladateli Antonínu Dvořákovi, a to jak z uměleckého, tak z historického a hudebního hlediska. Názorně, na pečlivě propracovaných ilustracích a s pohádkovým vyprávěním autorka přiblížila dětem zajímavé momenty ze života významného skladatele a zdůraznila jeho celosvětový význam.

VÍDEŇSKÉ JARO S  ANTONÍNEM DVOŘÁKEM

Netradiční knižní zpracování spojené s prezentací  vlastní komiksové výstavy ocenili návštěvníci Českého centra Vídeň. Kniha vzbudila pozornost, světová premiéra výstavy Rakušany zaujala. České centrum Vídeň uspořádalo v rámci doprovodného programu  multimediální přednášku Alexandra Henniga pod názvem "Česká hudba po celém světě“. Z Rakouska poputuje do Nizozemska s krátkou zastávkou v České republice. České centrum v Nizozemsku zajistilo zařazení této výstavy do oslav 15. výročí nadace Cultural Village of Europe. Výstavu zahájí v sobotu 14. června 2014 Jaroslav Horák, velvyslanec České republiky v Haagu. Během vernisáže zahraje jazzová kapela pod vedením Base Kisjese, který speciálně pro tuto příležitost upravil Dvořákovu devátou symfonii Z Nového světa.


O možnost zhlédnout výstavu připravenou pro zahraničí prezentaci však domácí návštěvníci nebudou ochuzeni. Výstava se na dva týdny zastaví také v Česku. Její nezkrácená verze bude k vidění v prostorách Českého centra Praha od 27. 5. 2014 do 11. 6. 2014.

Otvírací hodiny Českého centra Praha:
po-pá 11.00–18.00, so 11.00–17.00

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center 
M: +420 725 890 030

EM: jungwirthova@czech.cz

 


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: